Un nigerian în vârstă de 30 de ani din București, arestat preventiv pentru VIOL, distrugere și violare de domiciliu COMUNICAT

Un cetățean nigerian în vârstă de 30 de ani a fost arestat preventiv pentru 30 de zile în București după ce a violat o femeie, a refuzat să iasă din apartamentul său după ce aceasta i-a cerut în mod repetat și i-a spart telefonul.
Irina Dumitrescu
12 sept. 2025, 13:13
Un nigerian în vârstă de 30 de ani din București, arestat preventiv pentru VIOL, distrugere și violare de domiciliu COMUNICAT

Un nigerian în vârstă de 30 de ani din București a fost arestat preventiv pentru 30 de zile după ce a violat o femeie în apartamentul în care aceasta locuia. Pe 11 septembrie, procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 6 a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpat.

Autoritățile fac un apel public către orice persoană care a fost victima acestui bărbat sau care deține informații relevante să sesizeze de urgență Poliția, sunând la 112 sau prezentându-se la cea mai apropiată secție.

 

Nigerian în vârstă de 30 de ani, arestat preventiv pentru 30 de zile după ce a violat o femeie în București

Cetățeanul nigerian a fost reținut în cauză și a fost dispusă măsura arestării sale preventive pe o perioadă de 30 de zile de către judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Sectorului 6 din București.

Citește și : Descoperire macabră într-un restaurant. Un om de afaceri de 38 de ani a fost găsit mort

Practic, luni, 8 septembrie 2025, cetățeanul nigerian s-a deplasat la imobilul din sectorul 6 al Municipiului București unde persoana vătămată practica prostituția. Femeia i-a solicitat să iasă din imobil, având în vedere că acesta nu a plătit banii în avans, moment în care a strâns-o de gât și de mâini, a împins-o în pat și a violat-o.

Totodată, el a refuzat fără drept să părăsească imobilul la solicitarea victimei, deși aceasta i-a cerut în mod expres și repetat să facă acest lucru, și i-a și aruncat pe podea telefonul, spărgându-i carcasa spate și display-ul.

Cercetările sunt efectuate în continuare de către organele de cercetare penală din cadrul D.G.P.M.B. – Poliția Sectorului 6 – Serviciul Investigații Criminale, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 6 București.

Citește și : Ei sunt tatăl și fiul care și-au pierdut viața în accidentul cumplit din Maramureș. Băiatul de doar 14 ani abia începuse liceul: „Au plecat în ceruri”

„Precizăm că punerea în mișcare a acțiunii penale este o etapă a procesului penal reglementată de Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului procesual de administrare a probatoriului, activitate care nu poate în nicio situație să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție”, transmite Compartimentul de informare și relații publice din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 6 București.

12_09_2025_pjs6