Robert Redford a murit la vârsta de 89 de ani

Cunoscutul actor și regizor american Robert Redford a murit marți la vârsta de 89 de ani, informează Reuters, preluând o informație apărută în publicația New York Times.
Alina Costache
16 sept. 2025, 15:34
Robert Redford a murit la vârsta de 89 de ani

Actorul și regizorul american Robert Redford a murit la vârsta de 89 de ani. Robert Redford a câştigat un Oscar pentru regia filmului „Ordinary People” şi a devenit ulterior fondator al Festivalului de film independent de la Sundance.

Cindi Berger, directorul executiv al firmei de publicitate Rogers & Cowan PMK, a împărtăşit vestea într-o declaraţie pentru The New York Times. Ea a spus că Redford a murit în somn, dar nu a precizat cauza exactă a decesului.

Actorul devenit regizor – care a avut o carieră strălucită în filme precum „Butch Cassidy şi Sundance Kid”, „The Way We Were”, „The Sting”, „Three Days of the Condor” şi „All the President’s Men” – a lucrat mai rar atât în faţa, cât şi în spatele camerei în ultimii ani.

Ultima sa apariţie ca actor a fost în „Avengers: Endgame”, în care a reluat rolul secretarului Alexander Pierce şi s-a alăturat altor veterani Marvel, precum Michael Douglas şi Tilda Swinton.

Citește și: Violeta Bănică, apariție surprinzătoare cu iubitul în America. Ce a postat fiica Andreei Marin pe rețelele sociale

Redford a avut roluri principale în „A Walk in the Woods”, care a devenit un succes indie, în timp ce „The Old Man & the Gun” din 2018 a primit recenzii pozitive. De asemenea, a fost producător executiv la numeroase proiecte de televiziune, cel mai recent fiind thrillerul AMC „Dark Winds”.

În perioada de glorie a anilor ’70, puţini actori aveau carisma lui Redford, ajutat în mod considerabil de alura sa şi zâmbetul de milioane de dolari. Prin activismul său ecologic, abordarea anti-establishment a realizării de filme şi eforturile sale în furnizarea unei platforme pentru regizorii independenţi, Redford a reuşit să-şi folosească celebritatea pentru a submina status quo-ul, promovând în acelaşi timp propria agendă creativă.

Citește și: Ioana Grama, regina rețelelor de socializare: Are afaceri de mii de euro, premii și o relație nouă

La fel ca Gary Cooper, Gregory Peck şi Steve McQueen, Robert Redford nu s-a remarcat niciodată printr-o gamă deosebit de largă de roluri ca actor, dar, în perioada de glorie, puţini se puteau compara cu el ca star de cinema.

„Este un actor foarte instinctiv şi impulsiv”, a declarat regretatul Sydney Pollack pentru Variety în 2002. „Nu cred că există ceva studiat sau premeditat în munca lui. Este opusul actorului care vrea să repete şi să fixeze lucrurile”.

Robert Redford, actor, regizor, producător şi filantrop, s-a născut pe 18 august 1936, în Santa Monica. A jucat în peste 70 de filme artistice şi de televiziune, iar printre acestea se numără „Jeremiah Johnson” (1972), satira politică „Candidatul” (1972), „Cei mai frumoşi ani/ The Way We Were” (1973) şi „Cacealmaua/ The Sting” (1973), rol pentru care a fost nominalizat la premiul Oscar.

Pe parcursul anilor 1974 – 1976, Redford a fost prezent în box office cu filmele „Marele Gatsby/ The Great Gatsby” (1974), „Marele Waldo Pepper/ The Great Waldo Pepper” (1975) şi „Cele trei zile ale Condorului/ Three Days of the Condor” (1975). Popularul şi aclamatul „Toţi oamenii preşedintelui” (1976), regizat de Alan J. Pakula şi scris de William Goldman, a fost un film ce a costituit un punct de reper pentru Redford.

A primit premiul Oscar de două ori – în 1981, pentru regia filmului „Oameni obişnuiţi/ Ordinary People”, şi în 2003, pentru întreaga sa activitate.

El mai deţine în palmares 6 Globuri de Aur, între care Cecil B. DeMille Award, un trofeu BAFTA, primit pentru rolul din „Butch Cassidy and the Sundance Kid” (1969), un premiu David Di Donatello şi un Leu de Aur onorific.

Redford a mai primit un premiu César onorific, precum şi Legiunea de Onoare, cea mai înaltă recunoaştere a Franţei.

A fost recompensat cu Presidential Medal of Freedom de către preşedintele Obama în 2016.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Fosta jucătoare de Top 10 WTA și-a făcut cont pe o aplicație de dating și a spus ce tip de bărbat caută. „Dacă ai de gând să faci asta, nu-mi scrie”. Foto
Capital.ro
Călin Georgescu a anunțat decizia. Lovitură pentru AUR și POT: Nu le-am cerut să vorbească!
Playtech.ro
Tabel actualizat 2025: la ce vârstă se pensionează militarii, polițiștii și angajații SRI
Adevarul
Noul Donbas al Ucrainei. Cum se transformă Transcarpatia, regiunea de la granița cu România unde trăiesc și mulți etnici români, într-un centru industrial
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Bani în plus pentru pensionari! Suma intră direct pe card. Cine se bucură de ajutor înainte de Crăciun
iamsport.ro
Lucian Burdujan, zărit ”într-o stare deplorabilă”. A plecat departe de Capitală: ”Părea că se ascunde”
MediaFlux
Viitorul primar al Bucureștiului! Ce spun sondajele
stirilekanald.ro
„Am probleme mari!” Ștefania Szabo ascundea un secret care i-a adus moartea! Un preot i-a spus-o direct: „Tu nu prinzi sfârșitul anului!”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai