Marian Preda (Mişcarea Populară): O nouă suspendare ar şterge România de pe harta ţărilor civilizate

Preşedintele fundaţiei Mişcarea Populară, Marian Preda, afirmă că o a treia suspendare a preşedintelui Traian Băsescu, cerută de către Dan Voiculescu, va avea consecinţe grave asupra românilor. Preda le cere copreşedinţilor USL, Crin Antonescu şi Victor Ponta, să-şi precizeze poziţia faţă de afirmaţiile lui Dan Voiculescu, considerat "vocea autorizată a USL în materie de suspendare".
Filip Stan
30 iul. 2013, 10:55
Marian Preda (Mişcarea Populară): O nouă suspendare ar şterge România de pe harta ţărilor civilizate

„De câte ori este chemat să dea socoteală în fața procurorilor și judecătorilor pentru faptele sale penale, Voiculescu cere suspendarea Președintelui României. Atragem atenția USL că o nouă suspendare ar șterge România de pe harta țărilor civilizate și ar aduce prejudicii majore celor 22 de milioane de români”, scrie Marian Preda într-un comunicat de presă dat publicităţii marţi.

Liderul Mişcării Populare solicită conducerii USL să-şi precizeze poziţia faţă de o nouă suspendare. „Le cerem domnilor Ponta și Antonescu să le spună românilor dacă pregătesc alături de Dan Voiculescu o nouă lovitură de stat sau au învățat ceva din lecția din 2012”, se spune în comunicatul citat.

În plus, Preda cere o supraveghere mai atentă a guvernului de către oficialităţile europene în ceea ce priveşte respectarea statului de drept. „Cerem Comisiei Europene și Comisiei de la Veneția să evalueze seriozitatea Premierului și angajamentele anunțate de prim-ministrul Victor Ponta privind funcționarea statului de drept în România”, a afirmat Marian Preda.

Preşedintele fondator al Partidului Conservator, Dan Voiculescu, a declarat, luni seară, că dacă ar depinde de el, preşedintele Traian Băsescu ar fi suspendat ”mâine” din nou.

„Eu am fost autorul a două suspendări, am participat cât am putut de activ la procesul de demitere, s-ar părea că nu am fost suficient de prevăzător, de analitic, motiv pentru care nu am reuşit, dar ce ştiu eu este că România cu Traian Băsescu pe funcţia de preşedinte nu are decât de pierdut. Dacă ar depinde de mine aş face-o mâine (n.r.- a treia suspendare a preşedintelui Traian Băsescu). PC ar vota, dar PC singur nu are o majoritate care să poată să-i permită acest lucru. Dacă şi PNL va fi de acord şi dacă împreună vom convinge şi PSD să fie de acord sigur că o vom face. Nu am iniţiat o discuţie, cu dragă inimă mă gândesc să o iniţiez, numai că aştept să clarificăm întâi lucrurile cu partenerii noştri ca să nu repetăm istoria din 2012. Dacă aceste lucruri pot fi clarificate, nu cred că mai e o piedică ca domnul Traian Băsescu să-şi termine mandatul înainte de termen”, a spus Dan Voiculescu într-un interviu, potrivit Agerpres.

El a adăugat că subiectul va fi dezbătut în cadrul USL şi se va lua decizia „cea mai înţeleaptă”.

Voiculescu a precizat că audierile din ultima vreme la DNA, inclusiv a vicepremierului Liviu Dragnea, au legătură cu faptul că opinia publică a constatat că referendumul pentru demiterea preşedintelui trebuia validat.

„Cred că toată nebunia a început în momentul în care premierul Victor Ponta şi opinia publică a constatat, pe baza unor date de statistică oficiale, că referendumul de fapt a fost corect şi trebuia validat. A fost momentul în care Traian Băsescu şi-a dat seama de impostură, şi-a dat seama că, cu date oficiale pe masă, poporul, instituţiile, străinătatea, au văzut realitatea şi din cele 1,5 milioane de voturi furate sau deturnate au rămas 70 de dosare pentru voturi în neregulă, din lovitură s-a dovedit că nu a fost nicio lovitură de stat, deci, practic, ce ar urma acum ar fi, dacă e posibil, o să consultăm corpul de avocaţi, să vedem în ce măsură poate fi validat referendumul pe baza datelor de acum”, a încheiat preşedintele fondator al PC.

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Anamaria Prodan, mesaj puternic pentru cei care îi cunosc valoarea: ”Încăpățânarea nu este un defect”
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la bloc. Obligație pentru cei care au balcon. Se obține autorizație în 30 de zile
Playtech.ro
Harta sărăciei din România. Zonele în care oamenii trăiesc cel mai greu, potrivit datelor oficiale
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un nou-născut care s-a stins în Maternitatea Polizu ar fi fost lăsat să putrezească în incubator! Părinții, sfâșiați de durere, cer să li se facă dreptate
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Avertisment privind hantavirus! Nu este un nou COVID-19
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi