„Eu vreau să-i felicit pe cei de la MAI pentru că și ei au avut un rol în această arestare, cei de la Ministerul Justiției la fel, e un lucru bun că cei care fug de lege sunt aduși să răspundă. Aș mai spune ceva și aș mai adăuga la tot acest proces un lucru – faptul că eu cred că acum o săptămână, când Parchetul General prin procurorul general au prezentat acel rechizitoriu pentru Călin Georgescu, arată determinarea instituțiilor din România de a face lumină și e un lucru foarte bun pentru societate. E foarte bine că a fost prins Potra, că se va merge în instanță pentru că acolo vom vedea cu toții adevărul.”, a spus Sorin Grindeanu miercuri seara la Antena 3 CNN.
Amintim că Horațiu Potra a fost trimis în judecată, alături de fostul candidat la Preşedinţie Călin Georgescu, şi alţi 20 de inculpaţi, acuzaţi că ar fi comis infracţiuni grave pentru destabilizarea României.
Potrivit procurorilor, în contextul hotărârii CCR din 6 decembrie 2024 prin care au fost anulat alegerile prezidențiale, în dimineața de 7 decembrie 2024, Călin Georgescu s-a întâlnit, la un complex de echitaţie din Ciolpani, judeţul Ilfov, „în condiţii de clandestinitate”, cu mercenarul Horaţiu Potra, care abia revenise în țară.
Procurorii au informat că la întâlnirea de la Ciolpani, Georgescu şi Potra au discutat un plan conform căruia mercenarul şi persoane din anturajul său, cu pregătire militară, urmau să desfăşoare „acţiuni violente cu caracter subversiv”, pentru a deturna manifestaţiile paşnice de la vremea respectivă.
„Strategia urmărea, prin contagiune emoţională şi comportamentală dublată de manipularea emoţiilor colective, în contextul unui moment de maximă tensiune socială, schimbarea ordinii constituţionale ori îngreunarea sau împiedicarea exercitării puterii de stat”, spun anchetatorii.
Apoi, Horațiu Potra ar fi strâns un grup paramilitar de 21 de persoane care s-a deplasat dinspre Sibiu spre București cu șapte mașini, unde ar fi urmat să declanșeze proteste față de autorități, ce urmau să fie deturnate în „acţiuni violente apte să desăvârşească politica revizionistă” a lui Călin Georgescu, „în sensul împiedicării exercitării puterii legitime în stat şi al asigurării reconfigurării ordinii constituţionale, prin detaşarea de principiile sale fundamentale şi de regulile statului de drept”, punând în pericol siguranţa naţională.
Procurorii PÎCCJ au pus sechestru asigurător pe conturile și bunurile lui Horațiu Potra, într-un dosar de evaziune fiscală, delapidare cu consecinţe deosebit de grave şi spălare a banilor.
Măsura vizează peste 24 de milioane de lei, aproape 30 de kilograme de aur, un imobil din București și 11 imobile și apartamente din Sibiu. Suspectul este acuzat că s-a sustras de la plata obligațiilor fiscale pentru peste 72 de milioane de lei obținute între iunie 2023 și noiembrie 2024 în Congo, unde presta servicii de management al securității. Ar fi cauzat statului un prejudiciu de 1,5 milioane de euro.
Procurorul de caz a dispus măsura sechestrului asigurător asupra următoarelor sume de bani şi bunuri aparţinând lui Potra: suma de 24.222.086 lei (reprezentând echivalentul cumulat al valutelor aflate în diferite conturi la o bancă), cantitatea de 28,91 kilograme de aur, suma de 1.714.843,17 lei (conturi deschise la o altă bancă), un imobil din Bucureşti, 11 imobile şi apartamente în judeţul Sibiu.
Măsurile asigurătorii au fost dispuse în vederea reparării pagubei cauzate prin activitatea infracţională până la concurenţa sumei de 23.315.653,79 lei, precum şi în vederea confiscării extinse până la concurenţa sumei de 23.436.370,21 lei.
În februarie 2025, procurorii şi poliţiştii au făcut zeci de percheziţii la apropiaţi ai lui Călin Georgescu, inclusiv la Horaţiu Potra, găsind un adevărat arsenal: zeci de arme letale, încărcătoare, grenade, lansatoare şi puşti mitralieră. Au fost descoperite, de asemenea, sume mari de bani cash – 3.300.000 de dolari, 700.000 de lei – dar şi 24 de kilograme de aur sub formă de lingouri.