Nicușor Dan participă la un forum european ce are loc la Timișoara. Evenimentul aduce la aceeași masă primari și lideri urbani din peste 15 țări.
Președintele României a participat marți dimineață la un moment comemorativ în Piața Victoriei, acolo unde a depus o coroană de flori la Monumentul „Crucificării”, din fața Catedralei Mitropolitane.
Imaginile publicate de presa locală l-au surprins pe președintele României ezitând, după salutul gărzii de onoare, să intoneze imnul țării. Ba mai mult, șeful statului a vrut chiar să părăsească locul, însă un oficial a fost pe fază și i-a spus care este protocolul.
După momentul comemorativ de la Monumentul „Crucificării”, șeful statului a participat la Timișoara Cities Summit, reuniune organizată de Dominic Fritz, în cadrul căreia primarii și oficialii europeni discută despre viitorul Uniunii Europene și rolul orașelor în extinderea ei.
„Dacă vrem să fim foarte direcți, acum 20 de ani, când România a încheiat procesul de aderare, cred că România nu era pregătită pentru a intra în Uniunea Europeană, și cred că nici Bulgaria. Dar decizia de a intra a fost o decizie corectă pe care Uniunea Europeană a luat-o și vedem azi progresele pe care, după 18 ani de la aderare efectivă, România le-a făcut”, a spus șeful statului în alocuțiunea de la deschiderea evenimentului.