Două tramvaie S-AU CIOCNIT în Capitală. Opt persoane au fost rănite VIDEO

Două tramvaie s-au ciocnit, vineri dimineaţă, la intersecţia Ştefan cel Mare cu Calea Dorobanţilor din Capitală. Opt  persoane au fost rănite, informează România TV. Victimele au fost transportate la spital. O primă ipoteză privind cauza accidentului este că al doilea tramvai nu a putut frâna la intrarea în staţie din cauza bitumului turnat pe şine.
Iulian Tudor
02 aug. 2013, 05:02
Două tramvaie S-AU CIOCNIT în Capitală. Opt persoane au fost rănite VIDEO

Deşi poliţiştii nu au exclus ca o eroare umană să fi dus la acest accident, se pare că principala cauză ar fi bitumul turnat peste noapte şi care aproape a acoperit şinele de tramvai. Astfel, în momentul accidentului, când un tramvai se afla în staţie, cel de-al doilea nu a putut frâna şi s-a ciocnit de prima garnitură.

Angajaţi ai RATB sunt la faţa locului şi au început să cureţe bitumul de pe şine pentru a nu se repeta incidentul.

„În jurul orei 6.10, la intrarea în staţia Calea Dorobanţi, din zona Ştefan Cel Mare, pe sensul spre Pasajul Victoria, un tramvai de pe linia 46 a intrat coliziune cu un tramvai de pe linia 1, care era oprit în staţie. A fost un impact uşor. Vatmanul tramvaiului 46 nu a fost rănit, însă şase călători din tramvaiul 1 au fost rănite. Poliţia cercetează cazul, iar RATB a demarat o anchetă internă ca să verifice ce s-a întâmplat şi nu exclude nicio variantă. În prezent, circulaţia în zonă s-a deblocat şi tramvaiele circulă în ambele sensuri”, a declarat purtătorul de cuvânt al Regiei Autonome de Transport Bucureşti, Constantin Tobescu.

Cinci dintre victime au fost transportate la Spitalul Floreasca şi alte două la Elias. Persoanele rănite au fost supuse unor investigaţii şi au primit îngrijiri, însă nu au avut nevoie de spitalizare.

Anchetă internă la RATB

Regia Autonomă de Transport Bucureşti a demarat o anchetă internă pentru a stabili cauzele care au condus la producerea accidentului din zona Dorobanţi, în care au fost implicate două tramvaie de pe liniile 46 şi, respectiv, 1, şi va colabora cu Poliţia pentru a rezolva cât mai repede cazul, a declarat, pentru Agerpres, Constantin Tobescu, purtător de cuvânt al RATB.

Potrivit sursei citate, din primele informaţii, şase persoane au fost rănite, însă reprezentanţii RATB care anchetează cazul au anunţat ulterior că numărul celor care necesită îngrijiri medicale ar putea fi mai mare.

Circulaţia a fost reluată pe ambele sensuri pe şoseaua Ştefan cel Mare.

DailyBusiness
Donald Trump a declarat că Africa de Sud ar trebui exclusă din G20 și că nu va participa la summitul de la Johannesburg
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
El e jucătorul de la FCSB care calcă apăsat pe urmele lui Vlad Chiricheș. Gigi Becali: „Acum am aflat și eu”
Capital.ro
ANAF schimbă regulile. Băncile transmit date despre clienți și conturi. Care va fi procesul
Playtech.ro
Codul Rutier despre drepturile șoferilor în trafic – când îți poate fi controlată mașina sau bagajale, în ce condiții
Adevarul
Controversele din trecutul lui Fănel Bogos, patronul Vanbet anchetat de DNA: acuzații de mită, amenzi și un dosar de crimă nerezolvat
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre starea lui Horia Moculescu, la scurt timp după ce a ajuns pe secția ATI: „Problemele, din păcate, își spun cuvântul...”
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Noi detalii despre starea de sănătate a lui Horia Moculescu: Acesta este intubat și se află la ATI
iamsport.ro
Momentul când Rednic i-a luat apărarea jucătorului distrus de Mircea Lucescu: ”Lasă-l în pace!”. Motivul pentru care antrenorul ”l-a făcut pilaf în vestiar”
MediaFlux
Lucian Mîndruță, mândrul Cavaler de Cornu își plimbă prin Dorobanți costumul Joop. Când pe jos, când cu BMW-ul FOTO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Au fost prinși de preot când făceau amor în biserică! Imagini șocante surprinse de camerele de supraveghere
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai