EXCLUSIV Ciutacu o desființează pe ministra USR a Mediului: „Diana Buzoianu e ce poate fi mai rău, impostoare, rea, incompetentă. Dă lumea afară în direct, simulează concursuri pe posturi în direct, angajează sinecuriști în direct”

De la dărâmarea plajelor până la concedieri în direct, Diana Buzoianu pare mai preocupată de imagine decât de guvernare. Cum a transformat ministra USR administrația într-un reality show dominat de haos și incompetență, aflăm totul de la jurnalistul România TV, Victor Ciutacu.
Irina Dumitrescu
15 oct. 2025, 10:30
EXCLUSIV Ciutacu o desființează pe ministra USR a Mediului: „Diana Buzoianu e ce poate fi mai rău, impostoare, rea, incompetentă. Dă lumea afară în direct, simulează concursuri pe posturi în direct, angajează sinecuriști în direct”

„Când s-a anunțat componența noului guvern, toată lumea a cășunat pe Oana Țoiu și Ionuț Moșteanu. Și pe bună dreptate, că nici unul, nici altul n-au vreo legătură cu domeniile unde au portofolii. Am atras atenția, încă de atunci, asupra potențialului de dezastru al Dianei Buzoianu.”, susține Victor Ciutacu la România TV.

Vezi și EXCLUSIV Victor Ciutacu: „Imaginile cu Ilie Bolojan primit ca un voievod la Zilele Oradei șochează. Veșnic încruntatul, alintat NEA, nu reușește să depășească stadiul de BRE”

„Din motive care-mi scapă, lumea a tratat-o cu infinit mai multă indulgență decât pe colegii ei #reziști. Încă o dată, după mai bine de un sfert de secol, mi-am demonstrat mie că am nas. Femeia e ce poate fi mai rău, impostoare, rea, incompetentă. De când s-a instalat, viața ei e un continuu spectacol televizat. Dă lumea afară în direct, simulează concursuri pe posturi în direct, angajează sinecuriști în direct, salvează urși în direct, blochează hidrocentrale în direct, scapă de măritiș minore în direct. Se-apucă de nu-știu-câte proiecte odată și nu duce unul până la capăt. Ea și colegul ei, Radu Miruță, de la Economie, dar măcar ăla-i mai mintos și a făcut ceva școală pe bune, își trăiesc existențele amare cu lavaliera-n piept și cu cameramanul în proximitate.

Imaginile filmate de colegii mei pe plajele de pe litoral, cu totul dărâmat fiindcă nu-i intră cuconiței mâna-n colac pe contractele de concesionare a plajelor, sunt definitorii pentru modul de guvernare al USR. Totul trebuie dat jos. Noțiunea de construcție nu există-n doctrina și în modul de acțiune al partidului-ONG. Foștii tefeliști au, pur și simplu, vocația distrugerii. Pe undeva, e normal.

Imensa lor majoritate a păcălit școala, și-a deschis cărțile de muncă direct în parlament sau în ministere. N-au condus doi oameni, n-au dus trei gâște la baltă. Nu știu decât să urle, să se opună, să facă panaramă în social media și, uneori, pe stradă. Dar numai dacă sunt mulți la un loc. Lucruri convingătoare pentru suficient de mulți oameni care să-i voteze cât să ajungă la butoanele puterii.

Au și un electorat dur, taliban, imposibil de convins asupra realităților. Format, în esență, din foștii băsiști și urmașii lor. Însă marea diferență e că nea Traian și camarila lui știau politică și, strict în comparație cu epigonii de pe trotinete și cu gleznuțele goale, aveau anvergură de titani ai gândirii.”, a mai spus jurnalistul România TV.

Citește și Victor Ciutacu, necruţător cu Bolojan: „Singura lui realizare e că a dat jos televizoarele din birouri noaptea ca hoţii”

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
El este fotbalistul din Iran care a fost condamnat la moarte cu doar câteva zile înaintea bombardamentelor. Unde se află acum
Capital.ro
Doliu în televiziune. Iubita actriță a murit. Cancerul a învins-o. Toată lumea a văzut-o la TV
Playtech.ro
De ce se poartă mărţişorul la piept: Mulţi îl ţin la mână, însă e greşit, conform tradiţiei
Adevarul
„Nu exclud un război cu China”. Un propagandist al Kremlinului critică lipsa tehnologică a armatei ruse: „Ucraina ne-a depășit la drone și la comunicații militare”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Fostul conducător din Liga 1: ”Lucescu nu are ce căuta la națională la 80 de ani, ne mirăm că e bolnav, era normal! România merita un antrenor care să o ducă la Mondial”
MediaFlux
Cadavrul ayatollahului Ali Khamenei, găsit printre ruine. S-a confirmat decesul său, afirmă un oficial israelian în timp ce Iranul neagă
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj