„Ceea ce inițial părea o idee politică bună, crearea unei formațiuni noi, de tip conservator, chiar naționalist, care să fie o contrapondere internă la valul dement al globalismului progresist, s-a transformat într-un eșec de proporții”, remarcă Victor Ciutacu într-o analiză făcută în exclusivitate la România TV.
„Pentru că oamenii au fost greșiți, iar interesele personale, de grup și de castă au sugrumat AUR. Cu toate excesele și golănismele lui de băiat de cartier nematurizat, George Simion a avut un start bun. Printr-o campanie de chinez bătrân, desfășurată pe tot teritoriul României, a creat iluzia că se poate. Numai că, odată înțepenit pe scaun și cu pretenții de lider, omului i-au crescut brusc standardele. I s-a lărgit anturajul și, pe cale de consecință, i-au sporit obligațiile.
Intrarea lui în turul doi al prezidențialelor, combinație uluitoare de pronie cerească și cumul de decizii politice abuzive, a fost începutul sfârșitului. Pentru că omul a pierdut orice legătură cu Planeta Pământ. Tot ce a făptuit din momentul ăla nu a mai avut nici o logică”, mai spune Victor Ciutacu.
„În primul rând, a comis toate neroziile posibile, de parcă și-a propus să piardă prezidențialele în fața lui Nicușor Dan. Ceea ce s-a și întâmplat. După aia, a dispărut într-un prea lung concediu, lăsându-și susținătorii fără busolă. Iar când a revenit, dincolo de excesele lui de paranoia și spaimele prost jucate că se pregătesc să-l gâtuiască forțele răului, și-a desăvârșit lucrarea. Pe un fond politic favorabil lui, cu Guvernul Bolojan tăind în stânga și-n dreapta de la români ca să dea la străini, cu lumea disperată de facturi și de prețuri, s-a gândit să ranforseze mișcarea suveranistă cu Anca Alexandrescu împinsă către Primăria Capitalei și distanțându-se de singura lui ancoră certă, Călin Georgescu.
Păi tu te lupți cu sistemul cu omul sistemului vârf de lance? Și cu marii disidenți politici Maricel Păcuraru, Miron Mitrea, Codrin Ștefănescu și Luis Lazarus la remorcă? Nici dacă vrei să faci mișto de lume nu-ți poate ieși atât de bine. Orice om normal la cap, dacă nimerește din greșeală între ei, face gestul spontan de a se ține de buzunare, de a ascunde ceasul și portofelul. Reformezi ditamai Bucureștiul, metropolă oricum distrusă de seria nefastă a experimentelor politice, cu regina mahalalei candidat? Și pui ordine în bugetul de miliarde cu piaza a rea a lui Adrian Năstase, Sorin Oprescu, Victor Ponta, Liviu Dragnea și Viorica Dăncilă la butoane? Zici că-i o scenă de film în care intră bandiții cu cagule pe fețe și înarmați până-n dinți în bancă strigând AICI ARE LOC UN JAF. Numai că, din păcate, nu suntem la Hollywood și nici măcar la Studiourile Buftea”, mai spune Victor Ciutacu.