Șeful Statului Major al Armatei Poloneze avertizează asupra pericolului unei invazii rusești: „Este un scenariu tipic pentru anul 1939. Astăzi este crucială poziția noastră, felul în care răspundem”

Șeful Statului Major al Armatei Poloneze susține că există un risc semnificativ de război după ce Rusia ar fi sabotat infrastructura feroviară din Polonia, comparând vermurile actuale cu momentul 1939.
Andrei Ene
18 nov. 2025, 14:18
Șeful Statului Major al Armatei Poloneze avertizează asupra pericolului unei invazii rusești: „Este un scenariu tipic pentru anul 1939. Astăzi este crucială poziția noastră, felul în care răspundem”

Șeful Statului Major al Armatei Poloneze, generalul Wiesław Kukuła, susține că seria recentă de sabotaje asupra infrastructurii feroviare din Polonia sunt semnalul începutului unor pregătiri ostile îndreptate împotriva Poloniei.

Șeful Statului Major al Armatei Poloneze avertizează asupra pericolului unei invazii rusești

Șeful Statului Major consideră că astfel de acțiuni urmăresc erodarea încrederii publicului în instituțiile statului, cu precădere guvern, poliție și armată, precum și crearea de condiții favorabile pentru o eventuală agresiune pe teritoriul polonez.

„Este un scenariu tipic pentru anul 1939, dar, în esență, a precedat numeroase conflicte armate de-a lungul istoriei, inclusiv perioade în care acestea nu izbucniseră încă. Reiterez: astăzi este crucială poziția noastră, felul în care răspundem”, a subliniat Kukuła.

Citește și : Avertisment la cel mai înalt nivel. Europa nu este pregătită să facă faţă unui atac rusesc masiv cu drone

Generalul mai arată că Polonia dispune de multiple instrumente pentru a reacționa la astfel de amenințări, dar și că poate decide sau nu dacă le aplică: „Avem la dispoziție o gamă variată de opțiuni, iar chestiunea principală este dacă decidem sau nu să le aplicăm”, a spus el.

Șeful Statului Major polonez susține că există permanent riscul unui conflict, care poate fi înlăturat numai printr-o politică de descurajare eficientă.

„Ne aflăm permanent într-o perioadă premergătoare unui posibil conflict. Războiul Rece a reprezentat, de asemenea, o astfel de etapă. Este vorba despre gestionarea acestei perioade, printr-o politică de descurajare eficientă, bazată pe capacitățile noastre de apărare, dar și pe poziția cetățenilor”, a afirmat Kukuła.

Generalul a adăugat că investițiile consistente ale Poloniei și NATO în apărare, coroborate cu semnale clare privind consecințele oricărui atac asupra unei țări membre, ar transmite Federației Ruse un mesaj explicit privind riscurile majore ale unei agresiuni.

Comentând incidentul din Voievodatul Mazovia, unde liniile ferate au fost avariate, șeful Statului Major polonez a spus: „Cine a trecut printr-un război știe că ceea ce vedem astăzi nu este un război, ci o situație premergătoare, ceea ce în limbaj curent numim război hibrid.”

Rusia ar fi în spatele actului de sabotaj

Totul indică faptul că serviciile de informații rusești au comandat acte de sabotaj asupra căilor ferate poloneze în weekend, a declarat marți un purtător de cuvânt al ministrului serviciilor speciale.

O explozie care a avariat o linie de cale ferată poloneză pe o rută spre Ucraina a fost un „act de sabotaj fără precedent”, a declarat luni premierul Donald Tusk, promițând să-i prindă pe cei responsabili pentru un incident despre care a spus că s-ar fi putut termina tragic.

Explozia de pe linia Varșovia-Lublin, care leagă capitala de granița cu Ucraina, a urmat unui val de incendii, sabotaje și atacuri cibernetice în Polonia și în alte țări europene de la începutul războiului din Ucraina.

Citește și : Război în Ucraina. Nava lovită de ruşi pe Dunăre, la graniţa cu România, încă arde. Atac cu drone şi la Dnipro

Varșovia a tras în trecut la răspundere Rusia, afirmând că Polonia a devenit una dintre cele mai mari ținte ale Moscovei datorită rolului său de centru de ajutor pentru Kiev. Rusia a negat în repetate rânduri că ar fi responsabilă pentru actele de sabotaj.

„Detonarea căii ferate de pe ruta Varșovia-Lublin este un act de sabotaj fără precedent, care vizează securitatea statului polonez și a cetățenilor săi”, a scris Tusk pe X.

„O anchetă este în desfășurare. La fel ca în cazurile anterioare de acest fel, îi vom prinde pe făptași, indiferent cine sunt susținătorii lor.”

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Dieta medicilor coreeni care te ajută să slăbești 13 kilograme într-o lună. Rezultatele vor începe să se vadă după trei zile
Fanatik.ro
Cum a ajuns Giovanni Becali să se certe la un stabor cu Regele Cioabă și Leo de la Strehaia
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente din România. Deciziile luate de adunarea generală sunt obligatorii pentru toți
Playtech.ro
Partaj succesoral. Cine sunt persoanele care pot cere împărţeala moştenirii
Adevarul
Odesa sub asediu. Rusia vrea să taie artera economică a Ucrainei
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Vali Moraru, șocat de gestul lui Giovanni Becali: ”Din acel moment, nu l-am mai sunat niciodată!”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu pensiile din 2026. Vești proaste pentru 4.7 milioane de pensionari care nu primesc un leu în plus
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend