Statele Unite le dau României timp să decidă viitorul Lukoil. Trump amână sancțiunile până în 2026

Gigantul rus Lukoil caută cumpărători pentru operațiunile sale internaționale după impunerea sancțiunilor americane, în condițiile în care Washingtonul a prelungit termenul-limită de vânzare până în ianuarie 2026.
Alexandra Dumitrescu
11 dec. 2025, 21:49
Statele Unite le dau României timp să decidă viitorul Lukoil. Trump amână sancțiunile până în 2026

După ce a fost lovită de sancțiunile impuse de SUA, gigantului energetic rus Lukoil încearcă să-și găsească potențiali cumpărători în termenul-limită prevăzut de Casa Albă pentru vânzarea operațiunilor globale. Termenul a fost prelungit până în ianuarie 2026.

Potrivit unui document publicat miercuri de Departamentul Trezoreriei și citat de Kyivpos arată că firmele își pot desfășura activitatea comercială cu Lukoil până imediat după miezul nopții, pe 17 ianuarie anul viitor. Totuși, documentul evidențiază că această prelungire nu permite „transferul de fonduri către nicio persoană sau niciun cont” aflat pe teritoriul Rusiei.

În luna octombrie, președintele american Donald Trump a impus sancțiuni împotriva Lukoil și a producătorului rus de stat Rosneft, după luni de amânări, în contextul în care acesta spera că războiul din Ucraina ar putea fi detensionat prin mijloace diplomatice. La scurt timp după aceea, Lukoil a intrat în negocieri pentru vânzarea activelor sale din străinătate, ceea ce a dus la creșterea interesului mai multor companii americane de a cumpăra activele. Potrivit agenției, Lukoil a solicitat prelungirea termenului tocmai pentru a câștiga timp suplimentar în vederea finalizării unei tranzacții.

Citește și: Ministrul Sănătății anunță confirmarea unui caz de lepră la Cluj-Napoca, primul de după 1981

Săptămâna trecută, Trezoreria SUA a emis o derogare temporară de la sancțiuni pentru anumite tranzacții legate de stațiile de carburanți ale Lukoil din afara Rusiei, valabilă până la 29 aprilie anul viitor. La rândul său, Regatul Unit a acordat o perioadă de grație până la finalul lunii februarie pentru companiile care colaborează cu o subsidiară Lukoil din Austria. Totodată, un raport Bloomberg din luna precedentă arăta că sancțiunile impuse de SUA, Marea Britanie și UE încep să lovească puternic sectorul energetic rus, în condițiile în care China și-a redus semnificativ importurile de petrol rusesc sub presiunea acestor măsuri.

Reamintim că procesul de retragere a companiilor occidentale din operațiunile Lukoil a debutat încă din toamnă, când Washingtonul fixase inițial luna noiembrie ca termen-limită pentru implementarea completă a sancțiunilor împotriva gigantului rus. Pe fondul negocierilor lente privind vânzarea activelor din afara Rusiei, Departamentul Trezoreriei a decis, la începutul lunii decembrie, o primă prelungire a termenului, permițând continuarea tranzacțiilor necesare pentru funcționarea curentă a companiei.

Citește și: Bursele sociale ale studenților ar putea fi finanțate prin fonduri europene. Declarațiile făcute de Daniel David: „Acum este momentul să ne stabilizăm”

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Fostul campion care a ajuns de 13 ori la dezintoxicare. Mama sa i-a cumpărat inclusiv un loc în cimitir, dar finalul a fost unul fericit
Capital.ro
Mii de pensionari riscă să rămână fără pensii. Fondul a pierdut jumătate din economii: Vinovăția urmează să fie stabilită
Playtech.ro
Când pot fi amendați șoferii pentru muzica dată tare sau claxonat excesiv. Prevederile din Codul Rutier
Adevarul
În ce orașe din România e cel mai scump să locuiești
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
Cutremurător! Fostul căpitan din SuperLiga a ajuns să cerșească pe străzi: 'A ajuns boschetar, mi-a cerut un leu'
MediaFlux
Cum arată astăzi Adriela Morar, fosta concurentă de la „Dansez pentru tine”. Cu ce se ocupă în 2025
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul