Șeful armatei libiene a murit într-un accident aviatic produs în Turcia

Șeful armatei libiene, Mohammed Ali Ahmed al-Haddad, și-a pierdut viața după ce avionul în care se afla a pierdut legătura radio deasupra Ankarei, autoritățile turce confirmând ulterior descoperirea epavei.
Andrei Ene
23 dec. 2025, 23:35
Șeful armatei libiene a murit într-un accident aviatic produs în Turcia

Șeful armatei libiene, Mohammed Ali Ahmed al-Haddad, a murit într-un accident de avion produs în Turcia, la scurt timp după ce aeronava cu care se deplasa a decolat din capitala Ankara. Incidentul a avut loc în timpul unei misiuni oficiale, în timp ce delegația se întorcea în Libia, potrivit The Guardian.

Șeful armatei libiene a murit într-un accident aviatic produs în Turcia

Decesul a fost confirmat marți seară de premierul guvernului libian recunoscut la nivel internațional, care a precizat că la bordul aeronavei se aflau și alte patru persoane.

„Acest lucru a urmat unui incident tragic și dureros în timp ce se întorceau dintr-o călătorie oficială din orașul turc Ankara. Această pierdere gravă este o mare pierdere pentru națiune, pentru instituția militară și pentru tot poporul”, a declarat prim-ministrul libian, Abdul Hamid Dbeibah.

Citește și : Rusia, atac masiv la granița României. A fost emis mesaj RO-Alert la Galați și Tulcea

Potrivit acestuia, printre pasageri se aflau comandantul forțelor terestre libiene, directorul autorității de producție militară, un consilier al șefului de stat major și un fotograf din cadrul biroului acestuia.

Ministrul turc de Interne, Ali Yerlikaya, a anunțat că aeronava a decolat de pe aeroportul Esenboğa din Ankara la ora 17:10 GMT, având ca destinație Tripoli. Contactul radio cu avionul a fost pierdut la ora 17:52 GMT, în timp ce acesta se afla deasupra districtului Haymana.

Autoritățile turce au localizat ulterior epava avionului în apropierea satului Kesikkavak, din provincia Ankara. Conform informațiilor oficiale, aeronava, un Dassault Falcon 50, ar fi solicitat o aterizare de urgență, însă legătura cu turnul de control nu a mai putut fi restabilită.

În acest moment, cauza accidentului nu a fost stabilită, iar autoritățile continuă investigațiile pentru a clarifica circumstanțele tragediei.

Vizita lui Mohammed Ali Ahmed al-Haddad în Turcia fusese anunțată anterior de Ministerul Apărării de la Ankara, care precizase că oficialul libian s-a întâlnit cu ministrul turc al Apărării, Yașar Güler, și cu omologul său Selçuk Bayraktaroğlu, alături de alți comandanți militari turci.

Citește și : Tragedie aviatică înainte de Crăciun. Avion prăbușit, sunt mai multe victime VIDEO

Accidentul survine la o zi după ce Parlamentul Turciei a decis prelungirea mandatului de desfășurare a trupelor turce în Libia pentru încă doi ani.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Ce primă colosală au tricolorii pentru calificarea la CM 2026 din Statele Unite
Capital.ro
Sistemul de pensii merge spre colaps. România ar putea fi punctul zero de declanșare a crizei: Problema a crescut în liniște
Playtech.ro
Ce este contractul de întreţinere şi unde trebuie încheiat. Acte necesare în 2026
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Elena Merișoreanu s-a văzut cu Valentin Sanfira, după vestea divorțului. Ce a spus artistul despre despărțirea de Codruța Filip: „Se vedea pe ochii lui că e trist”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Fostul conducător din Liga 1, atac necruțător: ”Burleanu a sacrificat calificarea la Mondial! L-a adus pe Lucescu la alibi, doar ca să mai ia un mandat, totul e din cauza lui”
MediaFlux
Prima decizie radicală luată de Rusia după războiul din Iran. Vecinii cei mai apropiați, vizați direct
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj