Doliu în fotbal. A murit la 34 de ani după ce a căzut din telescaun, 70 de metri în gol, chiar sub ochii soției. Curg mesajele de condoleanțe: „Dispariţia ta bruscă ne afectează profund”

Sebastian Hertner a murit la doar 34 de ani, într-un tragic accident de telescaun, în timp ce se afla în vacanță în Muntenegru. Incidentul, care a avut loc în stațiunea de schi Savin Kuk, din nordul țării, a fost provocat de o defecțiune tehnică a telescaunului în care Hertner se afla cu soția lui.
Filip Stan
24 dec. 2025, 10:00
Doliu în fotbal. A murit la 34 de ani după ce a căzut din telescaun, 70 de metri în gol, chiar sub ochii soției. Curg mesajele de condoleanțe: „Dispariţia ta bruscă ne afectează profund”

Potrivit primelor informații oferite de ancheta autorităților, tragedia s-a produs atunci când două cabine de telescaun au intrat în coliziune, iar Hertner a căzut de la o înălțime de 70 de metri. În urma impactului, fostul fotbalist a fost proiectat în aer și s-a prăbușit pe sol. Soția lui a rămas blocată în telescaun, la câțiva metri de sol, suferind o fractură la picior și un traumatism cranian.

Vezi și Doliu în lumea fotbalului românesc! A murit un fost fotbalist de la Dinamo București, UTA Arad și Poli Timișoara

Alți trei turiști, care se aflau pe telescaunele afectate de defecțiune, au fost nevoiți să petreacă mai multe ore suspendați în aer, până la intervenția echipelor de salvare. Autoritățile din Muntenegru au deschis o anchetă pentru a stabili cu exactitate cauzele defecțiunii telescaunului.

Sebastian Hertner a debutat în fotbalul profesionist în 2009, la echipa de rezervă a clubului Stuttgart, clubul care l-a format ca jucător. După câțiva ani în liga a treia germană, a făcut pasul către Schalke 04, mai întâi în echipa a doua, iar mai târziu a ajuns la TSV 1860 München, un club cu tradiție în fotbalul german. A jucat mai mulți ani în liga a doua germană, devenind un fundaș de încredere pentru echipele sale. Ulterior, Hertner a continuat să joace în ligile inferioare ale Germaniei, inclusiv la Teutonia 05, echipa la care evolua în ultimii doi ani ai carierei sale, între 2022 și 2024.

Clubul Stuttgart, unde a evoluat șapte ani, a transmis un omagiu pe rețelele sociale, exprimându-și durerea pentru pierderea fostului său jucător:  „Timp de şapte ani, Sebastian Hertner a purtat tricoul cu dungă roşie şi a disputat 65 de meciuri pentru VfB II în liga a treia. Gândurile noastre se îndreaptă către familia şi cei dragi lui”.

Un alt omagiu emoționant a venit din partea lui Jan-Philipp Rose, membru al staff-ului tehnic al clubului Teutonia 05, echipa la care Hertner a evoluat în ultimii ani ai carierei sale: „Ai fost mult mai mult decât un simplu căpitan pentru mine. Ai fost un prieten, un model, o persoană care ne-a marcat pe toţi. Dispariţia ta bruscă ne afectează profund (…) Vei rămâne pentru totdeauna în inimile noastre”.

Citește și Este doliu în lumea televiziunii din România. A murit un cunoscut prezentator de la TVR

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Taifunul Dolphin lovește Japonia! Sute de mii de oameni, evacuați, iar peste 500 de zboruri au fost anulate
Fanatik.ro
Marius Şumudică a zburat la Cluj! Întâlnire decisivă cu Neluţu Varga şi Marian Copilu pentru a prelua CFR. Exclusiv
Capital.ro
Guvernul a adoptat noi măsuri de siguranță pentru piața de energie electrică. Transelectrica poate limita consumul între orele 19:00 și 23:00 dacă apar deficite în sistem
Playtech.ro
Ai garaj, anexă sau terasă nedeclarată? Amenzile și taxele care îi sperie pe proprietari în 2026
Adevarul
„Mi-a aruncat numărul în prăpastie”. Pățania unui turist român în Thassos: a parcat într-o zonă unde era interzis, iar un localnic i-a smuls plăcuța de înmatriculare
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România, astăzi! În ce zonă a fost înregistrată și ce spun specialiștii
iamsport.ro
Foto-șoc! După 8 operații la piciorul stâng, s-a afișat în costum de baie. Cum arată după ce medicii au vrut să-i amputeze piciorul
MediaFlux
Putin se pregătește sa atace o țară din NATO. Informații dezvăluite de serviciile secrete americane
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România