Răzvan Cuc este implicat într-un dosar de corupție instrumentat de DNA (Direcția Națională Anticorupție), fiind acuzat de complicitate la dare de mită. Potrivit procurorilor, acesta a fost implicat într-un scandal legat de un contract de 23 de milioane de lei (aproape 4,5 milioane de euro) atribuit către Registrul Auto Român (RAR).
Conform procurorilor DNA, Răzvan Cuc este acuzat că a colaborat cu Cătălin Daniel Bușe, administratorul firmei Euro Quip International SRL, care a primit contractul, pentru a-l mitui pe Mihai Alecu, directorul RAR. Potrivit anchetei, Bușe i-a promis lui Mihai Alecu un procent de 6% din valoarea contractului, în schimbul atribuirii preferențiale a acestuia printr-o procedură de achiziție publică.
Este important de menționat că Mihai Alecu este cel care a făcut denunțul la DNA, după ce i s-a promis mita. Astfel, din informațiile provenite din referatul procurorilor, aflăm că Cătălin Daniel Bușe este cel care a propus mita în luna mai 2025, cu scopul de a obține atribuirea favorabilă a contractului.
Atât Răzvan Cuc, cât și Cătălin Daniel Bușe au fost reținuți de procurorii DNA săptămâna trecută, iar cererea fostului ministru de a fi eliberat a fost respinsă definitiv de Curtea de Apel București, care a considerat că măsura arestării preventive trebuie să rămână în vigoare.
DNA susține că, în cursul lunii septembrie, Regia Autonomă Registrul Auto Român a declanșat o procedură de achiziție publică în valoare de aproximativ 23.000.000 lei cu TVA, ce are ca obiect asigurarea mentenanței echipamentelor de verificare și diagnosticare tehnică a vehiculelor.
‘În perioada septembrie – noiembrie, inculpatul B.D.C., beneficiind și de ajutorul inculpatului C.R.A., i-ar fi promis directorului general (martor în cauză) din cadrul Registrului Auto Român, cu titlu de mită, un procent de 6% din valoarea totală a acordului-cadru menționat anterior, ce urma să fie reînnoit între instituția publică și societatea al cărei administrator este primul inculpat’, menționează anchetatorii.
Potrivit DNA, cei doi ar fi promis suma respectivă în cadrul mai multor întâlniri sau convorbiri avute cu directorul general al RAR, pentru ca acesta să efectueze demersurile necesare pentru desemnarea preferențială a membrilor comisiei de evaluare a ofertelor depuse de către participanții la procedura de achiziție publică, precum și pentru semnarea contractului respectiv cu firma administrată de B.D.C., într-un timp cât mai scurt.
‘Inculpatul B.D.C. ar fi promis directorului general RAR că suma respectivă de bani îi va fi remisă, în tranșe, la intervale de timp de aproximativ 3-5 luni, prima tranșă urmând să fie în perioada premergătoare sărbătorii Crăciunului’, arată procurorii anticorupție.
Dosarul în care procurorii DNA au cerut arestarea fostului ministru al Transporturilor Răzvan Cuc și omului de afaceri Cătălin Daniel Bușe conține o o serie de interceptări bombă din restaurante și alte diverse locații, în care se discută despre șpaga din contractul RAR.
CUC RĂZVAN-ALEXANDRU: Eu îl întreb dacă vrea să intermediez, să ne vedem undeva să… toți trei, să…
ALECU MIHAI: Pentru că…
CUC RĂZVAN-ALEXANDRU: Cum vrea el, da’ eu aș vrea să vorbiți doar voi doi – de ce? – pentru că voi doi ați vorbit de la început și așa tre’ să rămână.
ALECU MIHAI: Corect! Mai e o chestie. Atunci, când am fost la el în curte, el a zis: „Domn’e, ca să…” Nu știu… să-mi garanteze că e O.K., mi-a arătat pe telecomandă.
CUC RĂZVAN-ALEXANDRU: Da, mi-a zis. Da.
ALECU MIHAI: Știi? El arătase „9”, tu mi-ai zis de 6 – știi? – sau poate n-am văzut eu bine.
CUC RĂZVAN-ALEXANDRU: Nu, nu, nu. Eu am înțeles că ți-a arătat de 7. Că ce mi-a zis el, 7.
ALECU MIHAI: 7? A!
CUC RĂZVAN-ALEXANDRU: …[vorbesc în același timp]…
ALECU MIHAI: N-am fost atent, nu știam ce vrea să-mi arate.
CUC RĂZVAN-ALEXANDRU: Daʼ vedeți-vă voi și vorbiți, că asta nu-i…