Criminalul din Turnu Măgurele, arestat preventiv pentru 30 de zile după ce și-a ucis bunicul în ziua de Crăciun. Bărbatul le-a spus anchetatorilor că este „trimisul Domnului”

Tribunalul Teleorman a emis, sâmbătă, mandat de arestare preventivă pe numele tânărului de 32 de ani din Turnu Măgurele, acuzat că și-a ucis bunicul în seara de Crăciun.
Andrei Ene
27 dec. 2025, 17:13
Criminalul din Turnu Măgurele, arestat preventiv pentru 30 de zile după ce și-a ucis bunicul în ziua de Crăciun. Bărbatul le-a spus anchetatorilor că este „trimisul Domnului”

Magistrații Tribunalului Teleorman au decis, sâmbătă, arestarea preventivă pentru o perioadă de 30 de zile a bărbatului de 32 de ani din Turnu Măgurele acuzat că și-a ucis bunicul în noaptea de Crăciun. În timpul audierilor, suspectul și-a recunoscut fapta, însă a oferit o justificare delirantă, susținând că acțiunea sa face parte dintr-o „misiune divină”.

Criminalul din Turnu Măgurele susținea că este trimisul lui Dumnezeu pe pământ

Potrivit surselor din anchetă citate de Antena 3 CNN, individul a declarat că este „trimisul Domnului pe Pământ”. Mai mult, acesta a dezvăluit procurorilor că deținea o „listă neagră” cu persoane pe care plănuia să le ucidă.

Pe o rețea de socializare, suspectul afirmase anterior într-un clip video: „Dacă Dumnezeu nu ştie sau află prea târziu, înseamnă că eu sunt un Dumnezeu”.

Citește și : Accident grav la Rânca. Doi tineri, transportați de urgență la spital după ce s-au răsturnat cu un ATV

Tragicul eveniment a avut loc în noaptea de 24 spre 25 decembrie. Victima, un bărbat în vârstă de 86 de ani, a fost descoperită decedată în dimineața de Crăciun de către un vecin care o îngrijea. Trupul neînsuflețit prezenta leziuni la cap, iar procurorii au încadrat fapta la omor calificat prin cruzimi.

Parchetul de pe lângă Tribunalul Teleorman a oferit detalii despre anchetă într-un comunicat oficial.

„La data de 25.12.2025, Parchetul de pe lângă Tribunalul Teleorman a înregistrat sesizarea din oficiu a organelor de poliţie din cadrul IPJ Teleorman, cu privire la săvârşirea infracţiunii de omor calificat, constând în aceea că la data de 25.12.2025, prin cruzimi ţi profitând de starea vădită de vulnerabilitate a victimei, o persoană de sex masculin în vârstă de 86 de ani a fost ucisă în timp ce se afla la locuinţa acesteia din municipiul Turnu Măgurele, judeţul Teleorman.

Având în vedere sesizarea, procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Teleorman şi organele de poliţie din cadrul IPJ Teleorman au efectuat cercetări în vederea stabilirii circumstanţelor în care a fost săvârşită fapta, stabilindu-se că probele indică drept autor pe numitul B.C.A. în vârstă de 32 de ani, nepot al victimei”.

Pentru prinderea agresorului, autoritățile au desfășurat o operațiune amplă, implicând 70 de polițiști cu 32 de autospeciale și 13 jandarmi. Bărbatul a fost dat în urmărire națională și a reușit să evite contactul cu forțele de ordine timp de 24 de ore, deplasându-se prin zone extravilane.

Capturarea sa a avut loc vineri, după ce o persoană a atras atenția unui filtru rutier din Turnu Măgurele că suspectul face autostopul în apropiere. Martorul a indicat prezența unui individ suspect în afara localității, la aproximativ 500 de metri de patrulă.

Polițiștii s-au deplasat imediat în zona indicată, lângă Șoseaua Alexandria, unde l-au găsit pe suspect ascuns în vegetație și l-au imobilizat.

Ancheta a scos la iveală detalii despre istoricul violent al agresorului. Chiar în ziua de Ajun, în jurul orei 12:00, o instanță din Capitală admisese cererea mamei suspectului pentru emiterea unui ordin de protecție. Măsura prevedea internarea acestuia într-un spital de psihiatrie și monitorizarea electronică.

Citește și : Accident grav provocat de un șofer beat și fără permis. A lovit cu tractorul patru mașini parcate

Cu toate acestea, autoritățile nu l-au localizat la timp. Suspectul a plecat din București cu un microbuz spre Turnu Măgurele în seara zilei de 24 decembrie și a comis crima câteva ore mai târziu.

DailyBusiness
Procurorii germani pun sub acuzare un cetățean ucrainean în cazul exploziilor care au avariat conductele Nord Stream
Spynews
Casa Alinei Pușcaș s-a inundat! Prezentatoarea a golit apa cu gălețile: ”Nu am mai trăit așa ceva”
Fanatik.ro
Portarul Senegalului, comparat cu Prunea după gafa din meciul cu Belgia! Reacţia fostului portar român: „A avut grijă Lupescu să îmi trimită poza! Greşeala mea e mai mare”. Foto
Capital.ro
Restricții privind accesul copiilor la rețelele sociale în întreaga UE. Anunțul este așteptat în septembrie
Playtech.ro
Câţi bani primeşte un medic de familie la sat? Multe localităţi din România nu au doctori
Adevarul
Atunci când iadul s-a pogorât pe Pământ. Unul dintre cele mai terifiante cazuri de posedare din istorie, rămas deocamdată un mister științific
wowbiz.ro
Răsturnare șoc în cazul morții lui Radu Mărginean. Ce s-a descoperit la necropsie. Raportul medico-legal a fost finalizat
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Dinamo încearcă să dea lovitura verii în SuperLiga! ”Câinii” negociază transferul fotbalistului de 2.000.000 de euro
MediaFlux
PAPARAZZI Ileana Badiu mai în formă ca niciodată după operație! Vedeta a trecut peste toate greutățile și a început să le care FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?