Este OFICIAL! Românii care își plimbă animalele de companie cu tramvaiul sau autobuzul trebuie să le plătească bilet separat

Anul a început cu o veste proastă pentru unii români care au animale de companie. De acum, aceștia vor fi nevoiți să plătească bilet separat dacă vor să urce cu ele în mijloacele de transport în comun.
Loredana Brumă
12 ian. 2026, 14:34
Este OFICIAL! Românii care își plimbă animalele de companie cu tramvaiul sau autobuzul trebuie să le plătească bilet separat

La Reșița, cei care își plimbă animalele de companie cu tramvaiul sau autobuzul trebuie să le plătească bilet separat. Măsura a fost aprobată în cea mai recentă ședință a Consilului local.

Vești proaste pentru românii care își plimbă animalele de companie cu mijloacele de transport în comun

Potrivit hotărârii adoptate în ședința Consiliului local, reșițenii vor avea voie cu pisica sau cățelul în mijloacele de transport în comun, însă numai în anumite condiții.

”Pentru transportarea animalelor de companie trebuie deținut un titlu de călătorie separat, conform tarifelor stabilite de operatorul local de transport, cu excepția câinilor utilitari care însoțesc persoane cu dizabilități sau a câinilor de serviciu care sunt exceptați de la purtarea botniței și sunt transportați gratuit”, se arată în hotărârea CL Reșița.

De asemenea, cei care călătoresc împreună cu mijloacele de transport în comun trebuie să respecte anumite reguli.

”În ceea ce privește regulamentul de transport al animalelor pe mijloacele noastre de transport, am adaptat regulamentul și permitem accesul acestora, cu câteva lămuriri. În sensul în care animalele mici pot fi ținute în brațe, iar animalele de talie medie, lângă stăpân, cu botniță, bineînțeles, pentru care se va plăti titlu de călătorie. Există unele rase de câini care vor avea interzis, rase mai periculoase, să spun așa, prin lege.

Regulamentul a fost adaptat legislației în vigoare. Practic, noi nu am inventat toate regulamentele astea, doar am adaptat regulamentul ca să facem un transport în comun cât mai modern”, a precizat Laurențiu Stanciu, directorul general al TUR, potrivit reper24.ro. 

Citește și Românii care au animale de companie, afectați de măsurile impuse de Bolojan. Medicii veterinari avertizează că multe cabinete s-ar putea închide

Prețurile biletelor și ale abonamentelor sunt la fel ca anul trecut. Un bilet de tramvai sau autobuz costă trei lei și e valabil 45 de minute, iar un abonament lunar costă 100 de lei. Pensionarii beneficiază de o reducere de 70%.

Care sunt condițiile ca să poți ține un câine sau o pisică în apartament

Potrivit unei hotărâri adoptate de Consiliul Local Sector 4, iubitorii de animale de companie le mai pot ține în apartament doar în anumite condiții.

Conform documentului, animalele de companie nu trebuie să deranjeze deloc vecinii. Dacă aceștia sunt deranjați de miros, zgomot sau de comportamentul patrupedelor, proprietarii riscă amenzi usturătoare.

Asociația de proprietari poate stabili reguli privind accesul câinilor sau al pisicilor în spațiile comune, curățenia, utilizarea liftului sau orarele în care animalele pot fi scoase la plimbare. Aceste reguli devin obligatorii pentru toți proprietarii odată ce sunt aprobate conform statutului asociației, scrie evz.ro.

Citește și Amenzi dure pentru românii care au animale de companie. Un bărbat din Botoșani a fost sancționat cu 1.600 de lei

 

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Ei sunt jucătorii care vin să o facă pe FCSB campioană. Mihai Stoica a anunțat ultimele mișcări din lot
Capital.ro
Ilegal pentru cei care stau la bloc. Proprietarii nu pot face asta, nici măcar în propriul apartament. Se cere acordul asociației
Playtech.ro
Cum se scrie corect: cearceaf sau cearșaf. Forma corectă în limba română
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
De ce Mario Iorgulescu nu a luat niciodată legătura personal cu familia tânărului ucis în accidentul din 2019: ”E genul de persoană răzbunătoare”
MediaFlux
Noi măsuri dure pentru români. Anunț de la BNR privind concedierile: ”Tăierile de 10% nu sunt suficiente”
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend