Puteţi observa exploziile solare şi obiectele cereşti, prin telescop, la „Noaptea Cercetătorilor”

Publicul bucureştean va putea observa printr-un telescop obiectele cereşti, radiaţiile cosmice, găurile negre, exploziile solare în data de 27 septembrie cu prilejul evenimentului "Noaptea Cercetătorilor".
Cristina Dinu
13 aug. 2013, 11:02
Puteţi observa exploziile solare şi obiectele cereşti, prin telescop, la

Coordonatorul Departamentului de comunicare al Institutului de Ştiinţe Spaţiale, Oana Sandu, a declarat marţi pentru Agerpres că cercetătorii ISS vor purta participanţii într-o călătorie de la macro la micro-cosmos, invitându-i să observe obiecte cereşti printr-un telescop.

„Publicul va vedea cum arată emulsiile nucleare printr-un microscop, radiaţiile cosmice, găurile negre, exploziile solare. Depinde de vreme. Dacă va fi înnorat, nu se vor putea face observaţii prin telescop„, a spus Oana Sandu.

Publicul va putea interacţiona direct şi cu cercetători de la Facultatea de Fizică a Universităţii din Bucureşti, Institutul de Fizică Atomică şi Institutul Naţional de Fizica Laserilor, Plasmei şi Radiaţiei, care sunt parteneri ai evenimentului ‘Noaptea Cercetătorilor’ care are ca scop promovarea cercetării în rândul publicului larg. Deasemenea, cercetătorii vă vor învăţa cum să produceţi fulgere…la borcan.

Evenimentul se desfăşoară în aceeaşi seară în peste 300 de oraşe din Europa, iar în România va avea loc în Iaşi, Bucureşti, Timişoara, Craiova şi Cluj, în locaţii din centrele oraşelor şi din campusurile universitare.

„Stelele, spaţiul, găurile negre, exoplanetele, expansiunea Universului – toate acestea sunt subiecte care au fascinant dintotdeauna publicul larg, dar rareori sunt explicate pe înţelesul tuturor. Mă bucură faptul că cercetătorii de la Institutul de Ştiinţe Spaţiale s-au asociat evenimentului şi că vor putea intra în dialog cu toţi participanţii, indiferent de nivelul pregătirii lor ştiinţifice”, a declarat coordonatorul proiectului, Ionuţ Topală, de la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iaşi, potrivit unui comunicat de presă.

DailyBusiness
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
Fotbalistul celebru care a recunoscut că ”discută” cu iubita unui alt sportiv. Dezvăluirea bizară făcută de acesta: ”Mă place mai mult”
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Celebrul actor din „Mortal Kombat” s-a stins din viață. Toți îl știau de la TV
Playtech.ro
Temperatura pe care să nu o setezi niciodată la centrala termică. Are cel mai mare consum și îți umflă factura la gaze
Adevarul
Un băiat de 13 ani, obligat de talibani să-l execute public pe ucigaşul familiei sale în faţa unui stadion plin
wowbiz.ro
Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Roxana Moise a fost condusă pe ultimul drum! Familia și-a dorit discreție la înmormântarea fostei sportive
iamsport.ro
A văzut cum a ajuns să arate Florin Prunea după o lună în junglă și a rămas năucit: 'Băi, de ce este așa?' | FOTO
MediaFlux
Planul lui Trump pentru România. Urmează o perioadă cruntă
stirilekanald.ro
ALERTĂ NASA! Un obiect misterios ce seamănă cu o navă spațială se îndreaptă cu o viteză orbitoare spre Pământ și pare "să emită periodic jeturi de gaz și praf"
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje