Cazul a declanșat o serie de verificări la nivelul administrației penitenciare și al Ministerului Justiției, legate de modul în care deținutul turc a primit permisiunea de a părăsi penitenciarul și de respectarea procedurilor legale. În paralel, autoritățile judiciare și de ordine publică continuă căutările la nivel național și cooperează cu parteneri externi pentru clarificarea situației.
Secretarul de stat din cadrul Ministerul Afacerilor Interne, Bogdan Despescu, a declarat luni, într-o conferință de presă susținută la Guvern, că autoritățile iau în calcul, cu o probabilitate ridicată, varianta ca Atas Abdullah să fi ajuns în Turcia.
„Într-un procent mare, luăm în calcul că a plecat din România în Turcia. Și vă spun de ce: pentru că astăzi, cu ocazia verificărilor, mai precis cu ocazia discuțiilor cu fosta soție, fosta parteneră, ni s-a precizat că a fost contactată de un cetățean care i-a comunicat că este plecat în Turcia. Nu înseamnă că este 100%, dar luăm în calcul într-un procent destul de mare”, a spus Bogdan Despescu.
Tot luni seară, Ministerul Justiției a anunțat declanșarea unui control de urgență la Penitenciarul București-Rahova, instituția care i-a acordat permisia de ieșire deținutului.
„Controlul este efectuat prin Corpul de control al ministrului, având ca obiect verificarea circumstanțelor în care s-a produs evenimentul, respectarea procedurilor legale și administrative, precum și modul de îndeplinire a atribuțiilor de către personalul responsabil. Ministerul Justiției subliniază că va analiza cu maximă seriozitate rezultatele controlului și va dispune măsurile legale care se impun, în vederea clarificării situației și prevenirii unor astfel de incidente pe viitor”, se arată într-un comunicat de presă al ministerului.
Atas Abdullah este dat în urmărire națională după ce nu s-a mai prezentat la termen, la finalul permisiei acordate în perioada 23–26 ianuarie 2026. Bărbatul a fost căutat inclusiv la domiciliul din orașul Voluntari, fără a fi găsit. Reprezentanții penitenciarului au precizat că acesta îndeplinise condițiile legale pentru a primi permisiunea temporară de părăsire a unității de detenție.
Potrivit Administrației Naționale a Penitenciarelor, deținutul a beneficiat în ultimii ani de 24 de permisii și 72 de recompense, având o conduită considerată „foarte bună”. ANP a dispus verificări preliminare prin Direcția Inspecție Penitenciară și a solicitat Ministerului Justiției trimiterea Corpului de Control pentru a clarifica circumstanțele acordării permisiunii și respectarea procedurilor.
Reprezentanții ANP au explicat că acordarea recompenselor, inclusiv a permisiunilor de ieșire, este analizată de o comisie și se face gradual, pe baza mai multor criterii.
„Natura infracţiunii săvârşite nu reprezintă o condiţie unică în baza căreia să se aprecieze acordarea sau neacordarea recompensei cu permisiunea ieşirii din penitenciar, elementele principale analizate fiind reprezentate de conduita constant pozitivă a deţinutului în detenţie, interesul pentru muncă şi activităţi educative şi de asistenţă psihosocială, tipul de recompense obţinute anterior, precum şi perioada executată, raportat la durata din pedeapsă ce mai trebuie executată până la analizarea în comisia pentru liberare condiţionată”, au declarat aceștia.
Datele oficiale arată că, în 2024, au fost acordate 3.857 de permisiuni de ieșire pentru o zi și 654 pentru perioade mai mari de 24 de ore, iar în 2025 numărul a crescut la 4.259, respectiv 1.140. Cazurile de neprezentare la termen sunt rare, potrivit ANP, iar situația de la Rahova este considerată una excepțională.