Sorin Ovidiu Vîntu, despre cazul copilului ucis la Cenei. ”Drogul trebuie eradicat. Altfel, nația asta va dispărea în 20-30 de ani”

”Părintele” FNI, Sorin Ovidiu Vîntu (SOV), avertizează public, în contextul cazului șocant de la Cenei, despre pericolul reprezentat de droguri, subliniind că acestea, dacă nu sunt eradicate, vor duce la dispariția nației ”în 20-30 de ani”. În aceeași ”lecție” predată online, SOV alunecă, din nou, pe o pantă extremă șocantă, cerând pedeapsa cu moartea pentru o serie de infracțiuni.
Irina Dumitrescu
26 ian. 2026, 21:05
Sorin Ovidiu Vîntu, despre cazul copilului ucis la Cenei. ”Drogul trebuie eradicat. Altfel, nația asta va dispărea în 20-30 de ani”

Cazul copilului ucis la Cenei l-a determinat pe Sorin Ovidiu Vîntu țină o nouă ”lecție” online. De această dată, ”părintele” FNI ține să atragă atenția cu privire la pericolul reprezentat de droguri, susținând că acestea trebuie eradicate. În caz contrar, consideră el, nația ”va dispărea în 20-30 de ani”.

SOV argumentează prin faptul că drogurile lovesc, în principal, generația tânără, pe care o numește, comprimat, ”generație” și despre care spune că este ”ratată” aproape toată din cauza acestui flagel.

În același context, Vîntu readuce în actualitate propunerea sa extremă și totodată șocantă privind reintroducerea pedepsei cu moartea pentru anumite infracțiuni!

Citește și EXCLUSIV Ministrul Justiției, Radu Marinescu, despre „Legea Mario”. Cum ar putea fi schimbată legea răspunderii penale în cazul minorilor: „Există mai multe ipoteze: fie micșorarea vârstei, fie o variantă care are în vedere menținerea vârstei, dar tragerea la răspundere”

Cap la generație. Vreau să vorbesc despre cazul copilului ucis. De alți copii, aflați sub influența drogurilor.

Generație. Cea mai importantă resursă a unei țări. Resursă care nu poate fi înlocuită, nu poate fi importată. Este resursa umană. Aici suntem cel mai puternic loviți, din cauza drogurilor. O generație întreagă aproape este ratată, este terminată din pricina drogurilor.

În programul meu de reconstrucție a țării, printre altele am spus că ar trebui reintrodusă pedeapsa cu moartea pentru trădare de țară, violatorii de copii, corupție și traficanții de droguri. Am mai spus, de asemenea, că trebuie înființate centre de dezintoxicare pe tot teritoriul țării. Iar după trei ani de zile, dacă mai este prins un singur drogat, ăla face pușcărie până la 20 de ani. Am primit o grămadă de înjurături, probabil că bănuiți de la cine, dar fără asemenea măsuri, nu vom putea să asigurăm perpetuarea acestei nații. O nație de drogați nu face absolut nimic, nu e capabilă de absolut nimic, pentru că drogul, dincolo de infracțiuile care se produc din cauza lui, drogul îți arde creierul; îți pierzi controlul, nu mai ai control. S-a terminat cu independența intelectuală.

Până la apariția acelor clinici de dezintoxicare, părinții își pot lega copiii de pat, să-i țină trei săptămâni, o lună, până când se eliberează natural de dependență. Se vor chinui, vor urla. Dar după ce ați terminat această cură de dezintoxicare, aveți un copil normal.

Trebuie pedepse exemplare pentru traficanți și consumatori!”, spune Vîntu, într-un clip postat pe rețelele de socializare.

În finalul ”lecției”, SOV subliniază că și școala ar fi o ”mare calamitate a acestei nații”, care ”a generat (…) imbecilii” aflați în prezent la putere.

”După catastrofa care se cheamă școala, școala care a generat invidizii care te conduc azi, generație, imbecilii care te conduc azi, drogul este altă mare calamitate a acestei nații. Trebuie eradicat, trebuie stârpit la propriu. Altfel, nația asta va dispărea în 20-30 de ani”, a conchis Vîntu.

Citește și VIDEO – Revolta a degenerat în comuna bunicilor ucigașului lui Mario! Părinții vor să-l linșeze pe criminalul minor. Tatăl a fost găsit în pod. Se strigă dreptate, dar cu riscul producerii altei tragedii

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
David Popovici a recunoscut ce nu va face niciodată. ”Așa se întâmplă cu peștii când ies din apă”
Capital.ro
Rata ocupării forței de muncă în creștere, piața muncii în ușoară scădere în primul trimestru 
Playtech.ro
Care este principala sursă de venit a lui Eugen Tomac. Salariul pe care îl încasează premierul desemnat
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Andrei Nicolescu, scandal uriaș cu Decebal Rădulescu și Vali Moraru în direct: ”Aveți informația de la un șpriț cu cineva!” / ”Azi mi-ați dovedit că mințiți”
MediaFlux
Facturile la gaze și energie, mai mari. Cât se plătește lunar
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți