Titi Aur, despre cum s-a produs accidentul mortal din Timiș: „Șoferul TIR-ului nu avea timp să facă ceva”

Fostul pilot Titi Aur a explicat posibilele ipoteze în cazul accidentului din Timiș, unde șapte din zece persoane care circulau cu un microbuz au murit în urma impactului cu un TIR.
Giorgiana Amarie
27 ian. 2026, 16:39
Titi Aur, despre cum s-a produs accidentul mortal din Timiș:

Titi Aur a explicat posibilele ipoteze în cazul accidentului din Timiș, unde șapte persoane care circulau cu un microbuz au murit în urma impactului cu un TIR.

Imaginile de pe bordul unui camion arată microbuzul care face o depășire și apoi nu revine pe banda sa, intrând violent într-un alt TIR.

„Înseamnă că s-a întâmplat ceva în interiorul microbuzului, o variantă ar fi că i s-a făcut rău (…) sau o distragere care apare frecvent la șoferii profesioniști (…) O distragere puternică încât nu a mai ținut cont că mașina a tras spre stânga”, a declarat Titi Aur pentru Digi 24.

Citește și: Un bărbat a comandat un Uber de la Aeroportul Otopeni la Brașov. Cât a plătit clientul pentru cursa de 159 de kilometri

Acesta a mai spus că varianta în care șoferul a adormit la volan este mai puțin probabilă pentru că microbuzul se afla în depășire.

„Șoferul TIR-ului nu avea timp să facă ceva (…) din punctul meu de vedere nu ar fi putut să evite”, a mai spus Titi Aur.

„Mașina este o armă”, a avertizat fostul pilot.

În accidentul produs marți pe E70, în apropierea localității Lugojel, au fost implicate un TIR, o cisternă, un microbuz de transport persoane și un autoturism. În total sunt șapte persoane decedate și trei victime care au fost transportate la spital, a anunțat IPJ Timiș. Toate victimele sunt din microbuz, au precizat anchetatorii.

Șapte oameni au murit, marți după-amiază, în urma unui accident produs în județul Timiș. Un TIR, o cisternă, un microbuz de transport de persoane și un autoturism s-au ciocnit. Accidentul a avut loc pe E70, în apropierea localității Lugojel.

Potrivit ISU, în accident sunt implicate un TIR, o cisternă, un microbuz de transport persoane (8+1) și un autoturism. Din primele informații, până în acest moment, au fost identificate șapte persoane decedate la fața locului.

În același timp, altor trei persoane li se asigură îngrijiri medicale și vor fi transportate la spital.

La accident intervin o autospecială de primă intervenție și comandă, o autospecială de descarcerare, o autospecială de stingere, două echipaje SMURD și un ATPVM (Autospecială de Transport Personal și Victime Multiple).

Citește și: Accident cu șapte morți pe DN6, în Timiș. Un microbuz, un TIR, o autocisternă și o mașină s-au ciocnit

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Thomas Neubert a adus în România un echipament revoluţionar inventat de NASA: „L-au folosit şi au intrat în Liga Campionilor!”. Video
Capital.ro
EXCLUSIV. Dezvăluiri despre Călin Georgescu. Adevărul de la prezidențiale. Crin Antonescu: M-am speriat!
Playtech.ro
Orașul european superb care oferă bani celor care renunță la autoturism. Şoferii primesc peste 1.200 de euro
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șoferul unei basculante a trecut pe roșu și a lovit putenic o mașină, în Chitila. Bărbatul din autoturism este în stare gravă
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Prognoza meteo 20 mai. Vremea se strică în toată țara. Zonele lovite de ploi și grindină
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi