Cresc pensiile pentru unii pensionari. Ministrul Energiei propune introducerea agricultorilor din zonele necooperativizate de dinainte de 1989 în sistemul public de pensii.
Dacă proiectul de lege inițiat de ministrul Energiei va trece de Palament, atunci românii care au muncit ani buni în gospodării individuale și care nu au avut dreptul la pensie sau au primit indemnizații foarte mici, deși legislația din anii 70 îi includea în sistemul de asigurări sociale, vor beneficia de pensia minimă garantată.
”Prin proiectul de modificare a legii propus, am înlăturat practic discriminarea creată între persoanele care au avut calitatea de agricultori din zonele cooperativizate şi pentru care se află în plată pensia minim garantată şi cele care au avut calitatea de agricultori din zonele necooperativizate care nu beneficiază de dreptul la pensie”, explică inițiatorii noului proiect de lege, scrie Mediaflux.
Dacă proiectul va trece de Parlament, atunci pensia minimă pentru românii care au lucrat care au lucrat în agricultură înainte de 89 va fi de 1.281 de lei.
De asemenea, pensiile altor agricultori ar putea fi recalculate, ținând cont de perioadele de muncă ce nu au fost recunoscute până acum.
Noua lege are rolul de a elimina discrepanțele dintre aricultorii din zonele cooperativizate și cei din zonele necooperativizate.