Petrișor Peiu face un anunț surpriză în condițiile în care valul de nemulțumire la adresa PNL și a premierului Ilie Bolojan crește. Senatorul AUR a declarat în cadrul emisiunii „Ai aflat, cu Ionuț Cristache”, difuzată în exclusivitate de Gândul, că partidul său ar guverna mai degrabă cu PNL decât cu PSD după alegerile din 2028.
„Am vrea, după alegeri, să guvernăm mai degrabă cu PNL decât cu PSD”, a declarat Petrișor Peiu, evidențiind astfel orientarea strategică a AUR în viitorul scenariu politic al României.
Potrivit declarațiilor liderului AUR, partidul pe care îl reprezintă urmărește o guvernare bazată pe principii economice liberale, cu accent pe susținerea mediului de afaceri, reducerea birocrației și stimularea investițiilor interne și externe. Petrișor Peiu a explicat că aceste obiective sunt mai ușor de implementat împreună cu PNL, un partid cu o viziune economică similară, decât într-o coaliție cu PSD. Alegerea PNL ca partener preferat ar putea influența și negocierile post-electorale și prioritățile legislative, în special în domeniul fiscal și economic.
Citeşte şi: Ce rişti dacă pleci fără preaviz în 2026. Demisia nu te scapă automat de obligaţii