Dispozitivul din fiecare mașină care va deveni total digital. Se renunță la el după mai bine de 50 de ani

Un dispozitiv ce se află în fiecare mașină și este folosit de absolut orice șofer va deveni istorie în Franța după 2033, iar statele europene urmăresc aceiași tendință. Este vorba despre banda FM, care va fi treptat înlocuită cu recepția Digital Audio Broadcasting (DAB).
Filip Stan
13 feb. 2026, 20:00
Dispozitivul din fiecare mașină care va deveni total digital. Se renunță la el după mai bine de 50 de ani

Franța a stabilit recent că un dispozitiv din mașină utilizat de toți șoferii va deveni complet digital, ceea ce va afecta milioane de dispozitive.

Dispozitivul din fiecare mașină care va deveni total irelevant în câțiva ani

După mai bine de jumătate de secol în care banda FM a fost principalul mod de recepție a radioului, Franța a decis să facă pasul definitiv către tehnologia digitală.

Într-un document publicat în 2024 de Arcom, autoritatea de reglementare a audiovizualului, obiectivul este ca până în anul 2023 difuzarea să fie realizată exclusiv în format digital, prin standardul DAB+.

Citește și : Vești bune pentru șoferi. O taxă cotroversată a fost suspendată de Tribunal

Eliminarea benzii FM din mașină nu va avea loc brusc, ci în mai multe etape, pentru a permite atât adaptarea pieței, cât și a consumatorilor.

Între 2024 și 2027 va avea loc prima etapă, care este una de pregătire. În această perioadă sunt prevăzute extinderea rețelei de emițătoare DAB+, ajustări legislative și stimularea adoptării radioului digital în fiecare mașină.

Apoi, a doua etapă, programată între 2028 și 2033, presupune oprirea treptată a emițătoarelor FM și oprirea redistribuirii frecvențelor eliberate.

DAB+ este standardul de radio digital terestru promovat la nivel european care permite o calitate mai bună a sunetului, un consum energetic mai redus pentru emițătoare și posibilitatea transmiterii de informații suplimentare: titlul piesei, numele postului, alerte de trafic.

Autoritățile franceze doresc trecerea completă la digital în fiecare mașină pentru că menținerea simultană a FM și DAB+ pe termen lung nu este eficientă din punct de vedere tehnic și economic.

Eliminarea benzii FM va avea un impact direct asupra aparatelor care nu sunt compatibile cu DAB+. Cele mai afectate sunt radiourile auto din vehiculele fabricate înainte de 2020, precum și numeroase aparate radio mai vechi din locuințe.

O directivă europeană aplicabilă din 20 decembrie 2020 prevede ca toate mașinile noi de categorie M vândute sau închiriate în UE să fie echipate cu receptoare DAB+, astfel că majoritatea vehiculelor noi sunt deja compatibile cu radioul digital.

Citește și : Accident în lanț în Bihor. Opt persoane au fost rănite după ce patru mașini și un microbuz s-au ciocnit

Pentru proprietarii de mașini mai vechi, opțiunile rămân limitate la instalarea unor adaptoare DAB+ sau înlocuirea sistemului audio.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Gerard Pique i-a scris un mesaj simplu, însă Shakira l-a uimit cu răspunsul ei: ”Doamne, nu e normală”
Capital.ro
Reguli noi pentru cetățenii fără buletin. Lege pentru persoanele care au împlinit 18 ani
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
Un membru al juriului din R. Moldova explică de ce România a primit doar 3 puncte la Eurovision: „Și juriile lor sunt incompetente?”
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Probleme mari la ANAF! Românii se plâng, Ministerul Finanțelor promite un nou portal mai simplu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi