Surpriză pentru bucureștenii care au vrut să facă cumpărături în ParkLake: De ce au fost opriți șoferii de agenții de pază chiar la intrarea în parcarea subterană

Episodul de ninsoare severă scoate la iveală o situație neobișnuită. Șoferii care vor să intre în parcarea subterană a mallului ParkLake sunt opriți la barieră și obligați să își deszăpezească mașinile înainte de a avea acces în interior.
Alexandra Dumitrescu
18 feb. 2026, 14:35
Surpriză pentru bucureștenii care au vrut să facă cumpărături în ParkLake: De ce au fost opriți șoferii de agenții de pază chiar la intrarea în parcarea subterană

Mai mulți șoferi sunt opriți în fața parcării subterana a mallului ParkLake, de către agenții de pază, pentru a-și deszăpezii mașinile.

Șoferii sunt opriți la intrarea în parcarea subterană

Ninsorile abundente din Capitală au scos la iveală o situație neașteptată la unul dintre cele mai mari malluri din București. Mai mulți șoferi au fost opriți de agenții de pază chiar la intrarea în parcarea subterană a ParkLake și puși să-și curețe mașinile de zăpadă.

Motivul ar fi foarte simplu: sistemul de scurgere al parcării subterane nu face față. Dacă sute de mașini ar intra acoperite cu stratul generos de zăpadă, topirea acesteia în interior ar transforma parcarea într-un adevărat lac subteran.

Astfel, conducerea mallului a găsit o soluție simplă și rapidă. Pentru a evita inundarea parcării subterane, paznicii le solicită șoferilor să nu intre cu mașinile pline de zăpadă. Deși situația este una neprevăzută, scopul măsurii este să nu îngreuneze sistemul de scurgere în condițiile unui episod de iarnă severă care a paralizat deja mare parte din București.

@george_mandita Nesimtirea are si ea limite. ❄️ La @ParkLake, paza l-a oprit si l-a pus sa-si dezapezeasca masina inainte sa intre in parcare. Simplu. Corect. Civilizat. Fara saltea pe masina! Respect pentru paza. Asa se invata respectul fata de ceilalti. 👏 #parklake #respect #romania #soferi #civilizatie ♬ Mission Impossible – KENICHI TSUNODA BIG BAND

Citește și: Sorin Grindeanu, prima reacție după decizia CCR privind reforma pensiilor speciale: ”De acum este treaba domnului ministru Pîslaru”

Stratul de zăpadă a depășit 50 de centimetri

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, marți, o atenționare Cod portocaliu de ninsori abundente, intensificări puternice ale vântului și viscol puternic, valabilă în 12 județe și în București.

Conform prognozei, în intervalul 17 februarie, ora 20:00 – 18 februarie, ora 12:00, în Muntenia și în sudul Moldovei va ninge abundent și se va depune strat consistent de zăpadă, cu grosimi de 20 – 50 cm (echivalent în apă de 20 – 50 l/mp).

Meteorologii au emis miercuri dimineață două avertizări nowcasting Cod roșu de ninsori abundente pentru județul Ilfov și municipiul București, valabile până la ora 08:20.

Inspectoratul pentru Situații de Urgență București-Ilfov transmite populației o serie de măsuri preventive pentru reducerea riscurilor generate de fenomenele meteo.

„Evitați să porniți la drum pe timp de viscol şi ninsoare puternică, iar dacă deplasarea este absolut necesară, informați-vă în prealabil dacă pe traseul stabilit nu sunt drumuri blocate. Înainte de plecare, asigurați-vă că autovehiculul este echipat corespunzător pentru circulaţia în condiţii de iarnă (anvelope specifice sezonului rece, lanţuri antiderapante, lopată, săculeţ cu nisip etc.). Urmăriți la posturile radio/TV, buletinele meteorologice și recomandările autorităților”, precizează ISU B-IF într-un mesaj publicat pe Facebook.

Citește și: Primul mesaj dinspre CSM după ce CCR a declarat legea pensiilor magistraților constituțională: „DEMOCRAȚIA A MURIT! TRĂIASCĂ GUVERNUL! Bun-venit în era post-constituțională!”

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Bugetul de curățenie al CFR Călători, cheltuit pe jumătate într-o singură lună. Contractele de peste 14 milioane de lei, împărțite rapid
Capital.ro
Șoferii care vor plăti până la 250 de lei pentru parcare. Nu se acordă locuri fixe. Primăria anunță cine poate solicita
Playtech.ro
Cum se calculează media la purtare la final de an școlar și când poate scădea din cauza absențelor. Ce reguli trebuie să știe elevii și părinții
Adevarul
„România este una dintre prăzile cele mai facile pentru Putin”. De ce debarcarea lui Orban nu aduce liniște la București
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani și-a pierdut viața pe loc după ce mașina pe care o conducea s-a ciocnit violent de un autobuz, în Bistrița. Alte două persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Edi Iordănescu a dezvăluit ”informațiile primite pe surse” înaintea eliminării României de la Euro 2024: ”Nu le puteam proba”
MediaFlux
PAPARAZZI Șeful ITM București, Costel Grojdea, vine zilnic la instituție cu un Lamborghini Urus de 300.000 de euro FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj