Traian Băsescu a vorbit, recent, despre contextul geopolitic, menționând posibilitatea apariției unor atentate în Europa. Potrivit fostului președinte, conflictul din Iran poate duce la apariția unor atacuri.
„Celulele aflate «în adormire» pot oricând să fie activate, și nu cred că nu vor fi. Deci, cred că vor fi activate”, a spus fostul președinte, care speră ca serviciile de contraspionaj să le depisteze din timp.
Întrebat dacă după izbucnirea războiului din Iran există posibilitatea apariției unor atacuri teroriste în Europa, fostul președinte a spus „categoric, da”, explicând faptul că celulele aflate „în adomire” vor fi activate.
„Categoric, da, acest risc există, și speranța mea este că serviciile de contraspionaj vor fi în măsură să depisteze din vreme orice tentativă de lovituri teroriste pe teritoriul Europei. Dar și Statele Unite sunt, de asemenea, într-o situație extrem de dificilă din acest punct de vedere. Celulele aflate «în adormire» pot oricând să fie activate, și nu cred că nu vor fi. Deci, cred că vor fi activate”, a spus Traian Băsescu la Digi24.
Celule adormite iraniene din Europa pot comite acte de represalii în urma atacurilor americane și israeliene în care a fost omorât liderul suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei, a avertizat duminică preşedintele Comisiei parlamentare germane însărcinată cu controlul serviciilor secrete, Marc Henrichmann, citat de Reuters.
„Regimul iranian a demonstrat în mai multe rânduri, în trecut, că desfăşoară activităţi teroriste în afara propriilor frontiere”, a declarat ziarului Süddeutsche Zeitung Marc Henrichmann.
„Măsuri de represalii, ale unor celule iraniene adormite în Europa nu pot să fie excluse”, avertizează el.
Săptămâna trecută, Biroul Federal de Investigaţii a ridicat nivelul de alertă teroristă în Statele Unite. Asta, ca urmare a lansării atacului comun americano-israelian împotriva Iranului, au spus surse din cadrul agenției pentru Fox News.
Secretarul pentru Securitate Internă, Kristi Noem, a explicat pe X că se află în „coordonare directă” cu agenţiile de informaţii şi forţele de ordine pentru a „monitoriza îndeaproape şi a dejuca orice ameninţare potenţială împotriva patriei”.