Bugetul pe 2026 anunță tăieri de salarii pentru profesori. Câți bani au fost alocați Ministerului Educației anul acesta

Sunt vești proaste pentru profesori. După adoptarea bugetului pe anul 2026, salariile dascălilor ar putea să scadă. Ministerul Educației ar urma să primească mai puțini bani decât anul trecut.
Loredana Brumă
11 mart. 2026, 07:48
Bugetul pe 2026 anunță tăieri de salarii pentru profesori. Câți bani au fost alocați Ministerului Educației anul acesta

Budetul pe 2026. Potrivit proiectului publicat de Ministerul Finanțelor, Educația ar urma să primească 3,03% din PIB, adică aproximativ 62 de miliarde de lei. Banii alocați sunt mai puțini cu 622 de milioane de lei față de anul trecut.

Bugetul 2026. Vești proaste pentru profesori, scad salariile

Dacă proiectul de buget lansat în dezbatere publică de Ministerul Finanțelor va fi adoptat, cheltuielile pentru salariile profesorilor și personalul din școli și universități vor urma să scadă semnificativ. Astfel, pentru  anul 2026 sunt prevăzute 35,9 miliarde de lei, cu aproape 1,04 miliarde de lei mai puțin decât execuția preliminată din 2025. Diferența față de bugetul inițial aprobat pentru 2025 este și mai mare, de 1,9 miliarde de lei, scrie edupedu.ro. 

Citește și Bursele sociale pentru studenţi pot fi plătite şi din fonduri europene nerambursabile, potrivit unui ordin al Ministerului Educaţiei

De cealaltă parte, cheltuielile pentru bunuri și servicii vor crește cu peste 30%, de la 821 milioane de lei în 2025 la 1,074 miliarde de lei în 2026.

Potrivit proiectului de buget publicat de Ministerul Finanțelor, sunt prevăzute creșteri la capitolele dedicate programelor finanțate prin fonduri europene și Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Astfel, proiectele aflate în desfășurare vor continua.

Proiectul de lege a bugetului de stat pentru 2026 se află în dezbatere publică și urmează să fie adoptat în ședința de Guvern de joi, 12 martie, după care va fi trimis în Parlament.

Citește și Peste 73.000 de profesori vor boicota simularea examenelor naționale: ”Este un efort suplimentar pentru zeci de mii de profesori deja sufocați de birocrație”

DailyBusiness
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații apărută în timpul unor lucrări planificate
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Zeljko Kopic, umilit de Anorthosis. Adevărul despre salariul ridicol pe care i l-au oferit ciprioții
Capital.ro
Funcție de conducere pentru Călin Georgescu. Anunțul lui George Simion: Să revenim la normalitate
Playtech.ro
Reguli noi pentru retragerile de numerar. Băncile riscă amenzi de până la 100.000 de lei: vei putea retrage suma dorită, indiferent de bancă
Adevarul
Ziua în care 17 vagoane cu marfă au sosit de la Moscova în Gara Obor. Ce conțineau cele peste 1400 de cutii trimise de la Kremlin
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Magicianul Daniel, tânărul de 26 de ani dat dispărut în urmă cu aproape două săptămâni, a fost găsit fără suflare
iamsport.ro
Bölöni, dezamăgit de Generația de Aur: ”M-a surprins negativ asta”
MediaFlux
România, în vizorul Iranului! Acuzații la adresa NATO: „Secretarul general al NATO a indicat în mod explicit Italia şi România ca fiind ţări care au participat la agresiunea împotriva Iranului”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?