Ce se întâmplă cu coaliția de guvernare.Președintele Senatului: ”Fiecare vorbește uneori prea mult, din punctul meu de vedere”

Președintele Senatului vorbește despre tensiunile existente în coaliție. Acesta este convins că PSD nu va ieși de la guvernare și că bugetul pe 2026 va trece de Parlament fără probleme.
Loredana Brumă
13 mart. 2026, 14:41
Ce se întâmplă cu coaliția de guvernare.Președintele Senatului: ”Fiecare vorbește uneori prea mult, din punctul meu de vedere”

Președintele Senatului României a declarat că, deși au fost multe declarații în spațiul public, coaliția de guvernare nu se va rupe.

Președintele Senatului: Funcționarea coaliției se vede la vot, nu în declarații politice și nu la televizor

Mircea Abrudean (PNL) a declarat că PSD nu va ieși de la guvernare și a precizat că nici nu-și dorește ca acest lucru să se întâmple.

”Eu cred că mai rezistă. Turbulențe au mai fost, sunt oarecum normale, e și o perioadă mai complicată, fiecare e mai productiv în declarații politice decât ar trebui să fie pentru această situație în care ne aflăm, dar cred că sunt, totuși, oameni responsabili în toate partidele din coaliție și înțeleg importanța stabilității politice a României, mai ales în acest context complicat, cu războaie la graniță, cu conflictul din Orientul Mijlociu, care ne afectează din punct de vedere energetic, și nu e momentul pentru instabilitate politică, pentru că asta ar duce România într-o criză prelungită, de care nu are nimeni nevoie.

Citește și Lia Olguța Vasilescu îi răspunde ironic mamei lui Ilie Bolojan: ”Doamna mama lui Ilie Bolojan, am înțeles ca m-ați certat că cer bani de salarii de la băiatul dvs. / Dacă tot e așa de bun, mititelul de el, luați-l acasă”

Nu cred că PSD va ieși de la guvernare, eu nu-mi doresc asta și cred că nimeni nu-și dorește, pentru că, până la urmă, e cel mai mare partid din coaliție și până acum lucrurile au funcționat normal. Funcționarea coaliției se vede la vot, nu în declarații politice și nu la televizor. Aici, fiecare vorbește uneori prea mult, din punctul meu de vedere. Dar când a fost vorba de vot, coaliția a funcționat foarte bine, a respins toate moțiunile de cenzură, (…) avem un proiect de buget adoptat de această coaliție, cred că bugetul va trece în Parlament fără probleme”, a precizat Mircea Abrudean, potrivit Agerpres.

Mircea Abrudean este senator PNL de Cluj, fost secretar general al Guvernului și fost prefect în județul Cluj.

Citește și Mihai Fifor susține că Ilie Bolojan împiedică buna funcționare a Coaliției: „A reușit performanța rară de a transforma guvernarea României într-un blocaj permanent”