Bulevardul Dimitrie Pompeiu din zona Pipera se transformă complet. Cum se transformă una dintre cele mai aglomerate artere din București

Zona Metrou Pipera este una dintre cele mai aglomerate din nordul Capitalei. În ultimii azi a devenit o zonă de birouri și zilnic este tranzitată de zeci de mii de oameni care lucrează aici. Primăria Capitalei are în plan lucrări de modernizare a zonei, care presupun lărgirea șoselei, prelungirea liniei de tramvai și construirea unui pasaj suprateran în apropierea mall Promenada.
Alina Andrei
18 mart. 2026, 16:03
Bulevardul Dimitrie Pompeiu din zona Pipera se transformă complet. Cum se transformă una dintre cele mai aglomerate artere din București

Primăria Municipiului București a început lucrările la șina de tramvai de pe Bd. Dimitrie Pompeiu – Șos. Petricani – Bd. Lacul Tei – Lizeanu. În plus, artera va fi supralărgită la patru benzi, iar pentru asta vor fi expropriate zeci de terenuri din zonă.

”E haos acolo, este una dintre cele mai aglomerate artere din București. Astfel că o supralărgim la patru benzi. Avem deja aprobate de săptămâna trecută procedurile de expropriere.

Vorbim despre un culoar de expropriere de 35.888 mp, pe ambele părți ale bulevardului, la o valoare totală de 74 milioane de lei”, se arată pe pagina de Facebook a Primăriei Capitalei.

Citește și: Bucureșteanul care a „angajat” jumătate de țară pe hârtie. Cum a fentat băncile cu salariați fantomă și credite cu documente false. Fabrica de adeverințe s-a mutat la Jilava

 

Bulevardul Dimitrie Pompeiu din zona Pipera se transformă complet. Cum se transformă una dintre cele mai aglomerate artere din București

”Dintr-o stradă îngustă și sufocată de mașini, cu o bandă pe sens și trotuare sparte, degradate, Bd. Dimitrie Pompeiu va deveni o șosea modernă, cu două benzi de circulație, spațiu verde, piste de biciclete, linie dublă de tramvai și trotuare mult mai generoase.
Va avea un cu totul alt profil stradal!

În plus, după modernizare, linia de tramvai va fi prelungită până pe Bd. Barbu Văcărescu, iar șinele vor fi conectate cu cele ale liniei 5.

Citește și: Accident cu șase mașini lângă Spitalul Colentina, în București. Un autoturism s-a răsturnat

Peste această extindere, vom construi o pasarelă pietonală.

Șantierul va continua cu realizarea unui drum de legătură între Șos. Pipera – Bd. Dimitrie Pompeiu și Str. Fabrica de Glucoză.

”Întreaga zonă va beneficia de o reconfigurare a circulației, care va decongestiona mult traficul.
La intersecția Dimitrie Pompeiu cu Str. Petricani, vom construi, împreună cu Primăria Sectorului 2, un pasaj auto peste calea ferată, pentru a-i scuti pe șoferi de timpul pierdut din cauza barierei CFR”, a mai anunțat PMB.

Lucrările vor dura minimum doi ani, mai anunță Primăria Capitalei.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Câți bani are Oana Lis să cumpere mâncare pentru ea și Viorel. Suma este foarte mică
Fanatik.ro
Cum arată gazonul sintetic pe care se joacă Universitatea Craiova – KuPS! Premieră pentru olteni
Capital.ro
Sistemul energetic național, sub o presiune uriașă. Marius Budăi avertizează că România riscă o criză energetică gravă: Cei care au adus-o în această situație se opun soluțiilor
Playtech.ro
La ce oră este cel mai ieftin să pornești mașina de spălat. Cât poți economisi într-un an
Adevarul
Criza cerealelor din Ucraina. Rutele alternative nu pot suplini blocada porturilor din Marea Neagră
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat dat dispărut din aprilie a fost găsit ÎNGROPAT în curtea... Vezi mai mult
iamsport.ro
De la finalele Champions League la afaceri în energie. Cum și-a construit Adrian Ilie viața după fotbal
MediaFlux
Alertă pe litoral! Turiștii au fost scoși de urgență din apă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România