Iosif Rotariu, înaintea barajului Turcia – România. „Să fim realiști, plecăm cu șansa a doua”

Fostul internațional Iosif Rotariu, primul căpitan străin al lui Galatasaray, trage concluzii realiste înaintea barajului decisiv pentru CM 2026 dintre Turcia și România, care se va disputa la Istanbul pe 26 martie. Dacă trec de turci, „tricolorii” vor juca finala cu învingătoarea dintre Slovacia și Kosovo, pe 31 martie.
Marius Gherghe
17 mart. 2026, 20:44
Iosif Rotariu, înaintea barajului Turcia – România.
Iosif Rotariu, înaintea barajului Turcia – România. "Să fim realiști, plecăm cu șansa a doua"

Iosif Rotariu, care a evoluat în Turcia între 1990 și 1994 la Galatasaray și Bakirkoyspor, subliniază valoarea adversarilor.

„Întotdeauna în fotbal ai o șansă. Adică trebuie să speri, să crezi. Dar trebuie să fim și realiști, plecăm cu șansa a doua. Au câțiva jucători care joacă la cluburi mari din străinătate: Arda Guler la Real Madrid, Kenan Yıldız la Juventus, Hakan Çalhanoglu la Inter. Sunt jucători foarte valoroși. Plus jucătorii care joacă la Galatasaray, deci au o echipă foarte puternică, plus atuul suporterilor și al terenului propriu. Este o șansă, pentru că e o singură manșă. Se pot întâmpla multe în fotbal”, a spus Iosif Rotariu, fostul mare internațional urmând a asista la meci la invitația Medicana Health Group, conform sportm.ro.

Citeşte şi: Gică Hagi nu mai deține pachetul majoritar de la Farul Constanța. Clubul de la malul mării va avea un nou patron

Povestea cu Turcia nu se oprește nicidecum în anii ’90. Aceasta se prelungește în prezent, prin nepotul Dorin Rotariu, atacantul lui Eyüpspor: „Etapa trecută a jucat Galata cu Eyupspor la Istanbul. A câștigat 5–1 Galata. A înscris trei goluri Icardi. Dorin a intrat și a jucat 30 de minute. El a fost co-autor la golul lui Eyüp și a făcut o impresie foarte bună”.

Citește și: Dezvăluire spectaculoasă despre Cosmin Olăroiu! Antrenorul naţionalei Emiratelor Arabe Unite are în Dubai o casă care valorează o avere. Câţi bani are cel mai bine plătit antrenor român

Fostul mijlocaș a povestit cum a ajuns căpitan la Galatasaray: „Ne-au dat un bilețel și un pix la fiecare jucător. Eram 25. Fiecare a scris un nume. Doar eu nu m-am votat pe mine, restul m-au votat… Pentru comportament și pentru latura umană, au zis că eu trebuie să reprezint echipa”. Iosif Rotariu rememorează și atmosfera dură a fotbalului de atunci: „Nu cedai, erai ca un câine pe teren. Adversarii erau mai puternici, mai agresivi, arbitrajele normale. Acum, la orice atingere e fault; atunci, trebuia să fie fault ca să fie acordat”.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Șoc în Bănie! Mirel Rădoi vrea să fure giuvaierul Universității Craiova: „De asta nu a semnat încă prelungirea contractului!”
Playtech.ro
Mulți români pot rămâne fără acces la banii din cont dacă ignoră aceste detalii. Situațiile în care cardul poate să nu mai funcționeze
Adevarul
Drumurile care au rezistat aproape două milenii. Cum arată șoselele de piatră construite de romani în Dacia
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă s-a aruncat de la etaj împreună cu trei dintre copiii săi! Cu ce probleme s-ar fi confruntat femeia
iamsport.ro
Dezvăluiri copleșitoare despre controversatul finanțator din Liga 1: ”A murit sărac! Mitică Dragomir îi mai trimitea bani”
MediaFlux
Mesaje de „La mulți ani” pentru cei care poartă numele de Constantin sau Elena
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi