Iranul amenință cu atacuri asupra „parcurilor, zonelor de recreere și destinațiilor turistice” din întreaga lume: „Niciun loc din lume nu va fi sigur pentru inamici”

Iranul amenință că „parcurile, zonele de recreere și destinațiile turistice” din întreaga lume nu mai sunt sigure pentru inamici, amenințare care a reînnoit îngrijorările că ar putea reveni la utilizarea atacurilor militanților dincolo de Orientul Mijlociu ca tactică de presiune.
Andrei Ene
20 mart. 2026, 21:16
Iranul amenință cu atacuri asupra „parcurilor, zonelor de recreere și destinațiilor turistice” din întreaga lume: „Niciun loc din lume nu va fi sigur pentru inamici”

Iranul avertizează că obiectivele turistice și de agrement din întreaga lume ar putea deveni ținte pe măsură ce confruntarea sa cu Statele Unite și Israelul se intensifică. Demonstrația de sfidare de vineri a venit la aproape trei săptămâni după atacurile americano-israeliene care au ucis o serie de lideri de top ai Teheranului și au afectat puternic industriile sale de armament și energie, transmite AP.

Iranul amenință cu atacuri asupra „parcurilor, zonelor de recreere și destinațiilor turistice” din întreaga lume

Iranul a tras asupra Israelului și asupra siturilor energetice din statele arabe vecine din Golf, în timp ce multe din regiune au marcat una dintre cele mai sfinte zile din calendarul musulman. Iranienii au marcat, de asemenea, Anul Nou Persan, cunoscut sub numele de Nowruz, o sărbătoare în mod normal festivă, care este mai discretă anul acesta.

Citește și : Mojtaba Khamenei proclamă victoria în războiul cu SUA și Israel într-un mesaj scris cu ocazia Anului Nou Persan: „Inamicul a fost învins”

Cu puține informații provenind din Iran, nu a fost clar cât de multe pagube au suferit armele, instalațiile nucleare sau energetice de la începutul războiului pe 28 februarie sau chiar cine era cu adevărat la conducerea țării. Dar Iranul a arătat că este încă capabil de atacuri care sufocă aprovizionarea cu petrol și afectează economia globală, crescând prețurile alimentelor și combustibililor mult dincolo de Orientul Mijlociu.

SUA și Israelul au oferit rațiuni schimbătoare pentru război, de la speranța de a incita o revoltă care să răstoarne conducerea Iranului până la eliminarea programelor sale nucleare și de rachete. Nu au existat semne publice ale unei astfel de revolte și nu este clar ce capacități păstrează Iranul sau cum s-ar putea încheia războiul.

Iranul rămâne sfidător în ciuda atacurilor din ultimelor săptămâni

Principalul purtător de cuvânt militar al Iranului a avertizat vineri că „parcurile, zonele de recreere și destinațiile turistice” din întreaga lume nu vor fi sigure pentru dușmanii Teheranului.

„Îi urmărim pe oficialii și comandanții voștri lași, pe piloții și soldații ticăloși”, a declarat purtătorul de cuvânt al forțelor armate iraniene, Abolfazl Shekarchi, citat de televiziunea de stat.

„De acum înainte, pe baza informațiilor pe care le avem despre voi, promenadele, stațiunile și centrele turistice și de divertisment din lume nu vor mai fi sigure nici pentru voi”, a adăugat el.

Generalul Abolfazl Shekarchi a lansat această amenințare, în timp ce Iranul continuă să fie lovit de atacuri aeriene americane și israeliene. Aceasta a reînnoit îngrijorările că Iranul ar putea reveni la utilizarea atacurilor militanților dincolo de Orientul Mijlociu ca tactică de presiune în război.

Liderii americani și israelieni au declarat că săptămânile de atacuri au decimat armata Iranului. Atacurile aeriene au ucis, de asemenea, liderul său suprem, șeful Consiliului Suprem de Securitate Națională și o serie de alți lideri militari și politici de rang înalt. Joi, prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a susținut că marina iraniană a fost scufundată, iar forțele aeriene sunt făcute zdrențe, adăugând în același timp că capacitatea sa de a produce rachete balistice a fost anulată. Garda Revoluționară paramilitară iraniană a contestat vineri afirmația privind rachetele.

„Producem rachete chiar și în condiții de război, ceea ce este uimitor și nu există nicio problemă specială în stocarea lor”, a declarat purtătorul de cuvânt al generalului Ali Mohammad Naeini, citat în ziarul de stat iranian IRAN.

Naeini a adăugat că Iranul nu are nicio intenție să caute un sfârșit rapid al războiului. „Acești oameni se așteaptă ca războiul să continue până când inamicul va fi complet epuizat”, a spus el.

La scurt timp după publicarea declarației, televiziunea de stat iraniană a declarat că Naeini a fost ucis într-un atac aerian.

Noul lider suprem al țării, ayatollahul Mojtaba Khamenei, a emis, de asemenea, o declarație rară, spunând că dușmanii Iranului trebuie să li se ia „securitatea”.

Khamenei nu a mai fost văzut de când i-a succedat tatălui său, ayatollahul Ali Khamenei, în vârstă de 86 de ani, care a fost ucis într-un atac aerian israelian în prima zi a războiului.

Rusia se oferă să înceteze schimbul de informații cu Iranul dacă SUA își retrag sprijinul acordat Ucrainei

Rusia a propus SUA un acord prin care ar înceta schimbul de informații cu Iranul în schimbul opririi sprijinului american pentru Ucraina – o ofertă respinsă de Washington, dar care a alarmat capitalele europene. Propunerea a fost făcută săptămâna trecută, la Miami, în cadrul negocierilor dintre trimisul rus Kirill Dmitriev și reprezentanții administrației Trump.

Propunerea a fost făcută de trimisul rus Kirill Dmitriev către Steve Witkoff și Jared Kushner, în cadrul întâlnirii de săptămâna trecută de la Miami. Statele Unite au respins-o, potrivit unor surse familiarizate cu negocierile.

Pe de altă parte, Donald Trump și-a exprimat furia față de refuzul aliaților de a trimite nave de război în Strâmtoarea Ormuz. Vineri, el i-a criticat dur pe aliații săi din NATO, numindu-i „lași”, și a spus: „vom ȚINE MINTE!”

Simpla existență a acestei oferte a stârnit îngrijorare în rândul diplomaților europeni.

Un diplomat al UE a calificat propunerea drept „scandalosă”. Teama acestuia e că Moscova vrea un acord bilateral cu Washingtonul care lasă Europa pe margine.

Citește și : Nicuşor Dan se alătură ţărilor care pun presiune pe Iran pentru eliberarea Strâmtorii Ormuz

Îngrijorările vin pe fondul unor tensiuni transatlantice tot mai acute.

Joi, Kremlinul a anunțat că negocierile de pace privind Ucraina, mediate de SUA, au fost „suspendate”. În paralel, Trump i-a numit pe aliații NATO „LAȘI”, după ce aceștia au refuzat să trimită nave de război în Strâmtoarea Hormuz.

SUA continuă să partajeze informații cu Ucraina, chiar dacă au redus alte forme de sprijin. Washingtonul a întrerupt temporar schimburile anul trecut, după întâlnirea tensionată dintre Trump și Zelensky la Casa Albă – o oprire care a declanșat agitație în rândul aliaților.

Rusia și-a extins cooperarea militară cu Iranul de la începutul războiului, furnizând imagini din satelit și tehnologie de drone pentru a ajuta Teheranul să țintească forțe americane din regiune, potrivit Wall Street Journal.

Kremlinul a negat informațiile.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Ce se întâmplă, de fapt, la Academia lui Gică Hagi. Secretul „Regelui” a fost dezvăluit: “Cel mai bun mereu
Capital.ro
Se schimbă ora! România trece la ora de vară. Se dă ceasul cu o oră înainte. Ora 03:00 va deveni ora 04:00.
Playtech.ro
Două ţări europene caută muncitori pentru sezonul estival. Se dau salarii de 3.000 de euro, mesele şi cazarea fiind incluse
Adevarul
Destinația surpriză unde poți face o vacanță de o săptămână cu mai puțin de 300 de euro: atrage tot mai mulți turiști
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Unde a ajuns mama biologică a Măriucăi, fetița adoptată de Luminița Anghel. Dezvăluiri controversate făcute de David Pușcaș: „Cerșește la Unirii”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un copil de 10 ani și-a pierdut viața în Prahova, după ce mașina familiei s-a izbit violent de un TIR plin cu paleți
iamsport.ro
Incredibil! Ce i-a spus MM Stoica lui Gigi Becali după prima săptămână a lui Mirel Rădoi la FCSB: ”Gata, la revedere!”
MediaFlux
Putin face o ofertă pace. Rusia propune SUA un târg pentru a înceta războiul
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj