Caz șocant la Spitalul Județean Vaslui. O asistentă medicală a murit după ce a ieșit din tura de noapte

Doliu la Spitalul Județean Vaslui. O asistentă medicală a încetat din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte.
Bianca Bocioacă
24 mart. 2026, 07:50
Caz șocant la Spitalul Județean Vaslui. O asistentă medicală a murit după ce a ieșit din tura de noapte
O asistentă medicală de la Spitalul Județean Vaslui a murit după o tură de noapte

O asistentă medicală de la Spitalul Județean Vaslui a murit după ce a ieșit din tura de noapte. Aceasta lucra în cadrul Blocului Operator, iar vestea trecerii sale în neființă a căzut ca un șoc pentru toți cei care au cunoscut-o și apreciat-o.

Femeia a început să se simtă rău și a fost transportată de urgență la spital cu o ambulanță. Medicii au reușit inițial să o stabilizeze, însă atunci când se pregătea de externare, asistenta a căzut din picioare. Cadrele medicale au început imediat manevrele de resuscitare, dar în zadar, fiind constatat decesul.

Citește și: Răsturnare de situație în cazul copilului de cinci ani care a murit după ce a căzut de la etajul 9. Mama băiețelului, suspectată de anchetatori

La aflarea veștii, conducerea Spitalului Județean de Urgență „Sfânta Chiriachi” Vaslui a transmis un mesaj dureros. Aceștia și-au exprimat regetul pentru pierderea suferită.

„Am aflat cu profundă mâhnire şi adânc regret despre dispariţia Dnei. Daniela – Asistent Medical Principal la Blocul Operator din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă ,,Sfânta Chiriachi” Vaslui.

Doamna Daniela Ciucă a fost o persoană care s-a remarcat prin implicare, etică profesională, colegialitate. În aceste momente de imensă suferință, suntem alături de familia îndurerată şi îndoliată, asigurând-o de totalul nostru sprijin şi întreaga noastră compasiune pentru depăşirea acestei tragedii.

Dumnezeu să o ierte! Dumnezeu să o odihnească în pace!”, a transmis conducerea spitalului județean.

Citește și: Mara Bănică acuză un profesor că i-a agresat fiul. Autoritățile au emis ordin de protecție

Moartea asistentei medicale a lăsat în urmă multă durere și suferință. Colegii sunt șocați și au numai cuvinte de laudă la adresa ei.

„ A fost un om minunat și va rămâne mereu în sufletele noastre. Nu te vom uita niciodată!”, a transmis o colegă de muncă.