Se schimbă legea în construcții! Ordinul UE care se aplică și în România. Fără aceste standarde, nu mai primești autorizația

Până în 2030, toate clădirile noi din Europa vor fi „verzi”: panouri solare, pompe de căldură și autonomie energetică! Locuințele nu vor mai fi doar consumatoare, ci vor produce propria energie.
Alexandra Dumitrescu
27 mart. 2026, 21:15
Se schimbă legea în construcții! Ordinul UE care se aplică și în România. Fără aceste standarde, nu mai primești autorizația

Standardele energetice pentru sectorul construcțiilor vor trece printr-o schimbare masivă în următorii ani, după ce UE a adoptat o versiune actualizată a Directivei privind performanța energetică a clădirilor (EPBD – UE 2024/1275). Noile reguli cer ca tehnologiile fosile pentru încălzire să fie eliminate treptat și ca imobilele noi să producă local energie din surse regenerabile.

Înainte ca reglementările să devină obligatorii pentru toate construcțiile în 2030, clădirile publice vor trebui să respecte aceste cerințe încă din 2028. Practic, viitoarele imobile nu vor mai putea funcționa ca simple consumatoare de energie, ci vor fi proiectate să își acopere o parte importantă din necesarul propriu, apropiindu-se de statutul de clădiri cu emisii zero.

APCE (Asociația Prosumatorilor și a Comunităților de Energie) explică faptul că această schimbare va accelera trecerea către tehnologii electrificate, cum sunt pompele de căldură sau sistemele inteligente de optimizare energetică.

Direcția este clară: cu fiecare an, Europa renunță la încălzirea bazată pe combustibili fosili și se apropie de un sector al construcțiilor complet modernizat, orientat spre eficiență și producție verde de energie.

Citește și: Raed Arafat, reacție după perchezițiile făcute de autorități în spitale și la DSU. Procurorii i-au confiscat telefonul: „O să ieșim cu un comunicat”

Panouri fotovoltaice devin obligatorii

Energia solară devine una dintre piesele centrale ale noilor reguli europene pentru sectorul construcțiilor. UE cere ca viitoarele clădiri să fie concepute încă din faza de proiect astfel încât instalarea panourilor fotovoltaice să nu mai fie o opțiune complicată, ci o funcție integrată. Cu alte cuvinte, imobilele noi trebuie să fie pregătite din start pentru producție locală de energie.

Autoritățile au stabilit și un calendar pentru această tranziție. Primele obligate să se alinieze sunt clădirile publice și cele comerciale mari, care din 2026 trebuie să respecte criteriile de „solar-ready”. După ele, din 2029, și locuințele noi cu fezabilitate tehnică vor intra în același regim. Toate aceste măsuri vor crește numărul prosumatorilor din Europa, transformând consumatorii pasivi în producători de energie.

Directiva europeană pentru energia regenerabilă vine cu obligații suplimentare pentru statele membre în ceea ce privește energia verde din clădiri. Țările trebuie să ajungă la minimum 49% energie regenerabilă în acest sector până în 2030 și să adopte standarde clare atât pentru noile construcții, cât și pentru renovările majore.

România trebuie să implementeze directivele în legislația națională

România trebuie să adapteze legislația internă pentru a se alinia noilor directive europene privind energia în construcții.

Această ajustare va impune reguli mai stricte pentru dezvoltatori și constructori, modificând modul în care clădirile noi sunt proiectate și construite. În prezent, nu există obligativitatea instalării de panouri fotovoltaice sau a pompelor de căldură la toate imobilele noi, dar odată cu implementarea directivelor, această situație se va schimba.

Legislația europeană nu impune instalarea obligatorie de panouri fotovoltaice, ci stabilește standarde de performanță energetică. Totuși, respectarea acestor norme va conduce automat la:

  • o creștere semnificativă a panourilor fotovoltaice instalate
  • extinderea utilizării pompelor de căldură
  • dezvoltarea autoconsumului de energie la scară rezidențială și comercială
  • apariția unui număr mare de prosumatori

Practic, viitoarele clădiri nu vor mai fi doar consumatoare pasive de energie, ci vor contribui activ la sistemul energetic, producând și consumând energie într-un mod integrat și eficient.

Citește și: Bancnotele euro contrafăcute în atelierul din Suceava au ajuns şi în Bucureşti. Cel puţin 12 bucureşteni au fost păcăliţi să-şi vândă telefoanele şi au primit bani falşi, paguba fiind de 8.100 de euro

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Trădare pe axa Dinamo – Rapid! Dan Șucu și-a „tras” conducător care a fost la rivala de moarte
Capital.ro
INSP avertizează: ,,Canicula poate pune viața în pericol” Recomandările pe care românii trebuie să le respecte în zilele cu temperaturi extreme
Playtech.ro
Cât costă o plimbare cu catamaranul în largul Mării Negre, la Eforie, în 2026. Copiii au acces gratuit
Adevarul
Moscova, transformată în „fortăreață”. Cum își protejează Kremlinul elita cu sisteme S-500 și Pantsir
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bilanțul cutremurelor devastatoare din Venezuela a ajuns la 235 de morți. Oamenii caută prin ruine cu mâinile goale după supraviețuitori
iamsport.ro
Fostul jucător de la Dinamo a numit cei 4 fotbaliști români care s-au ridicat la rang de Hagi: ”Printre cei mai mari și cei mai tari!”
MediaFlux
Gigi Becali s-a făcut diriginte de șantier. Fostul arbitru Alexandru Tudor a pus umărul la treabă
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?