Fostul șef al Statului Major al Apărării avertizează: „Există posibilitatea ca iranienii să vizeze bazele americane din România”

Fostul șef al Statului Major al Apărării, Ștefan Dănilă, avertizează că România nu poate exclude scenariul în care Iranul ar viza bazele militare americane de pe teritoriul său, în contextul războiului declanșat de Washington.
Andrei Ene
31 mart. 2026, 17:51
Fostul șef al Statului Major al Apărării avertizează: „Există posibilitatea ca iranienii să vizeze bazele americane din România”

Ștefan Dănilă, fost șef al Statului Major al Apărării, a abordat problematica conflictului din Iran într-un interviu la Digi24 și a afirmat că România nu poate exclude riscul ca Iranul să vizeze bazele militare americane aflate pe teritoriul țării.

Fostul șef al Statului Major al Apărării avertizează în fața pericolului iranian

Reacția sa vine în contextul în care Teheranul a transmis că va răspunde atât politic, cât și juridic, dacă Statele Unite folosesc facilități din țara noastră pentru operațiuni împotriva Iranului.

Citește și : Donald Trump amenință aliații europeni: „SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute. Va trebui să începeți să învățați cum să luptați pentru voi înșivă”

Fostul șef al Statului Major al Apărării susține că toate bazele americane sunt considerate posibile ținte, indiferent de statul în care se află. În acest context, România trebuie să ia în calcul scenariul în care infrastructura militară americană ar putea fi vizată:

„Nu aș spune că România nu are o problemă, pentru că în România sunt baze americane (…). Automat trebuie să avem în vedere și acest lucru, adică există posibilitatea ca iranienii să vizeze aceste baze, așa cum au vizat și alte baze”.

Generalul afirmă că cele mai expuse rămân bazele americane din zona Golfului, ce se află la distanță mai mică de Iran și accesibile armamentului utilizat de acesta.

Fostul șef al Statului Major al Apărării este de părere că tensiunile ar putea să crească semnificativ înainte de expirarea ultimatumului de 10 zile pe care președintele american l-a dat Iranului pentru a accepta un acord.

El anticipează intensificarea operațiunilor militare americane, inclusiv folosirea bombardierelor strategice și a forțelor speciale, pe măsură ce termenul limită se apropie.

Acesta a criticat decizia Statelor Unite de a lovi Iranul și, în special, eliminarea ayatollahului, pe care o consideră o eroare strategică. În opinia sa, obiectivele declarate ale Washingtonului: eliminarea capacităților nucleare și balistice iraniene sunt justificate, însă nu crede că acestea pot fi atinse rapid.

Fostul șef al Statului Major a comentat și discuțiile privind implicarea României în programul european SAFE, ce prevede producția de drone destinate Ucrainei, respingând ideea că acest lucru ar crește vulnerabilitatea țării în fața Rusiei.

Acesta a mai explicat că riscurile nu provin din furnizarea de echipamente, ci din capacitatea insuficientă de apărare. Dezvoltarea industriei de apărare, inclusiv producția de drone, muniție și armament, ar întări România, nu ar slăbi-o.

Țările membre ale NATO au capacitatea de a demonstra faptul că atacarea unui teritoriu al Alianței nu reprezintă o opțiune viabilă, potrivit ministrului Apărării Radu Miruță.

Tot el a analizat, la sfârșitul săptămânii trecute, dinamica actuală a conflictului din Orientul Mijlociu, fiind de părere că Iranul evită în mod deliberat orice provocare la adresa NATO.

Citește și : Operațiunea Epic Fury, ziua 32. Americanii au luat cu asalt Iranul, peste 1000 de atacuri în 24 de ore. Explozii și distrugeri masive în marile orașe

Întrebat care este capacitatea de apărare a României în cazul unui atac, el a menționat că scutul de la Deveselu este pregătit să intercepteze rachete cu rază lungă de acțiune. Cu toate acestea, o escaladare de acest tip este complicată de logistica regională și de monitorizarea constantă.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Andrei Vochin, observație după șocul de la Arad: „Copilu și Șumudică, înapoi printre ruine. Misiunea? Salvarea CFR-ului”
Capital.ro
Anunțul pe care proprietarii de apartamente nu trebuie să-l ignore. Apar mai multe condiții legale: Sumele din listă reprezintă obligații de plată
Playtech.ro
Topul celor mai scumpe cartiere din România. Un oraş ocupă opt poziții în top 10, prețurile au trecut de 5.500 de euro/mp
Adevarul
Farul, lumina care veghează de milenii drumul oamenilor mării: de la hangiul Toma Radicevic care ardea seu la farul genovez ridicat de englezi. Povestea simbolului vandalizat de sovietici
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
A fost descoperită comunicarea dintre un jucător important din România și mafia pariurilor: ”Mail direct!”
MediaFlux
Dispozitive medicale gratuite pentru pensionari. Procedura decontată prin CNAS în 2026
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat