Ce urmează pentru Călin Georgescu după ridicarea controlului judiciar. Motivul pentru care nu va pleca din țară: „Ar distruge o parte însemnată din mitul său politic”

Tribunalul București a dispus definitiv, pe 3 aprilie 2026, ridicarea măsurii controlului judiciar impuse lui Călin Georgescu în urmă cu 14 luni, în dosarul în care este judecat pentru propagandă legionară. Decizia îi redă libertatea deplină de mișcare, inclusiv dreptul de a părăsi România, dar și un capital de imagine care poate fi exploatat.
Andrei Ene
07 apr. 2026, 08:42
Ce urmează pentru Călin Georgescu după ridicarea controlului judiciar. Motivul pentru care nu va pleca din țară: „Ar distruge o parte însemnată din mitul său politic”
Sursă foto : Inquam Photos / Octav Ganea

Călin Georgescu, fost candidat la alegerile prezidențiale, a scăpat definitiv de controlul judiciar, după mai bine de un an în care s-a prezentat săptămânal la poliție.

Ce urmează pentru Călin Georgescu după ridicarea controlului judiciar

Tribunalul București a admis contestația și a desființat în parte hotărârea Judecătoriei Sectorului 1, care decisese să-i mențină măsura preventivă, în dosarul în care este acuzat de propagandă legionară și de promovare, în public, a unor persoane vinovate de genocid și crime de război.

În alt dosar, Călin Georgescu este acuzat că, alături de mercenarul Horațiu Potra și de fiul și nepotul acestuia, precum și de alți 18 inculpați, de acțiuni împotriva ordinii constituționale.

Citește și : Călin Georgescu a scăpat de controlul judiciar. Fostul candidat la alegerile prezidenţiale poate pleca din România

Decizia de ridicare a măsurilor preventive în cazul lui Călin Georgescu și lăsarea posibilității de a părăsi țara fără acordul autorităților deschide o astfel de posibilitate pentru suveranist.

Daniel Olteanu, consultant politic, a explicat într-o analiză pentru Ziare.com că miza reală este capitalul de imagine pe care liderul suveranist îl poate extrage din această situație.

El este de părere că decizia îi folosește lui Călin Georgescu, ce poate spune că sistemul a încercat să îl blocheze însă nu a reușit pe deplin, transformând acest lucru într-un narativ de victorie.

„Nu consider că pot analiza de ce anume a fost ridicat controlul judiciar. Ce pot spune însă foarte clar este că această decizie nu înseamnă nici achitare, nici dispariția problemelor sale penale. Călin Georgescu rămâne trimis în judecată pentru infracțiuni serioase.

Politic, decizia îi folosește în primul rând lui Georgescu. Ea îi permite să spună din nou că sistemul a încercat să îl blocheze și nu a reușit pe deplin. Cu alte cuvinte, o măsură preventivă ridicată poate fi transformată foarte ușor în capital simbolic de către un politician care se hrănește tocmai din conflictul cu instituțiile. Aici este avantajul lui imediat, transformă un pas juridic într-un narativ de victorie”, a expus Daniel Olteanu.

Va pleca suveranistul din țară?

Acesta consideră că alegerea de a rămâne poate deveni o piesă în discursul politic al lui Călin Georgescu. Olteanu consideră că rămânerea în România îi aduce beneficii importante și îi permite să își consolideze imaginea de luptător anti-sistem.

„Cât despre ipoteza plecării din țară, aș evita predicțiile spectaculoase. Ridicarea controlului judiciar îi redă libertate de mișcare, dar fuga ar avea pentru el un cost politic major.

Georgescu și-a construit profilul pe ideea de luptă cu sistemul în numele națiunii; dacă pleacă, adversarii îl vor putea prezenta imediat drept fugar, nu drept martir.

Pentru Georgescu, plecarea din țară ar aduce protecție practică, dar ar distruge o parte însemnată din mitul său politic.

Citește și : Începe judecata în dosarul în care Călin Georgescu și Horațiu Potra sunt acuzați de tentativă de lovitură de stat. Rechizitoriul întocmit de procurori este perfect legal

Rămânerea în țară îi aduce beneficii simbolice substanțiale. Astfel, își consolidează

imaginea de naționalist, de luptător cu sistemul, dar își poate aroga și alte calități, precum aceea de martir în narativul cetății sub asediu pe care îl exploatează până la refuz. Doar imaginați-vă cum ar suna un discurs în care spune că rămâne în țară pentru că e român și își varsă sângele pentru ca românii să-și ia țara înapoi”, a spus Daniel Olteanu pentru Ziare.com.