Ministrul Agriculturii trage un semnal de alarmă după blocarea în Guvern a proiectului privind motorina fără accize pentru fermieri: „Falimentăm agricultura. Riscăm ca peste 3 milioane de hectare ale României să nu mai poată fi însămânțate şi pierderi de 3,7 miliarde de euro”

Tensiunile dintre Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale și Ministerul Finanțelor se amplifică, în contextul întârzierii avizării unui proiect destinat sprijinirii fermierilor. Inițiativa prevede posibilitatea achiziției de motorină fără acciză și TVA, însă nu a primit încă undă verde din partea autorităților competente.
George Russo
07 apr. 2026, 21:52
Ministrul Agriculturii trage un semnal de alarmă după blocarea în Guvern a proiectului privind motorina fără accize pentru fermieri:

Situația este cu atât mai sensibilă cu cât reprezentanții sectorului agricol avertizează asupra unor consecințe economice majore, în lipsa adoptării rapide a măsurilor propuse. Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, susține că întârzierea deciziei ar putea afecta grav activitatea fermierilor și întregul lanț agroalimentar.

„Riscul e ca peste 3 milioane de hectare ale României să nu mai poată fi însămânțate și să pierdem 600 de milioane de euro subvenții de la UE”, a declarat acesta.

Proiectul propus de Ministerul Agriculturii vizează simplificarea accesului fermierilor la combustibilul necesar lucrărilor agricole, prin eliminarea accizei și a TVA-ului pentru o cantitate limitată de motorină.

„Proiectul prevede ca pentru 78 de litri pe hectar fermierii să meargă la stațiile PECO și să poată achiziționa motorina fără acciză și fără TVA. Acciza în agricultura din România este subvenționată, dar sunt întârzieri foarte mari, de până la șapte sau opt luni, până când fermierii își primesc banii”, a declarat Florin Barbu.

Ministrul a criticat sistemul actual de subvenționare, pe care îl consideră excesiv de birocratic și costisitor pentru stat.

„Există un sistem birocratic prin care fermierii merg trimestrial la agențiile de plăți, depun cereri, se face o evaluare de aproape o lună, sunt implicați peste 2.000 de funcționari și costurile pentru mentenanța softurilor ajung la trei-patru milioane de euro pe an”, a explicat acesta.

Potrivit oficialului, mecanismul propus ar putea fi implementat rapid, inclusiv prin utilizarea unor adeverințe sau tichete speciale.

„Se poate face prin adeverințe eliberate de APIA cu cod de bare sau prin tichete emise de Imprimeria Națională pentru 78 de litri pe hectar, astfel încât fermierii să poată cumpăra motorina fără acciză și fără TVA”, a explicat Barbu.

Citeşte şi: Nicușor Dan, prezent pe șantierul Centrului de Mari Arși de la Timișoara. Mesaj pentru medicii din România: „Mulțumim pentru tot ce fac, pentru nopțile nedormite, pentru anii de studii pe care i-au făcut” GALERIE FOTO

În lipsa unor măsuri urgente, o parte semnificativă din suprafața agricolă a țării ar putea rămâne nelucrată, avertizează ministrul Agriculturii.

„Am stat de vorbă cu foarte mulți fermieri din sectorul vegetal, iar riscul este ca peste 3 milioane de hectare pentru culturile de primăvară să nu mai fie însămânțate. Fermierii își păstrează banii pentru motorina necesară recoltării culturilor de toamnă, unde avem producții excepționale”, a spus Barbu.

Impactul economic ar putea fi major, atât în ceea ce privește pierderea subvențiilor europene, cât și efectele asupra produsului intern brut.

„Trei milioane de hectare neînsămânțate înseamnă, pe de o parte, pierderea a 600 de milioane de euro subvenții de la Uniunea Europeană și, pe de altă parte, o pierdere în PIB și în economia României de aproximativ 3,7 miliarde de euro”, a adăugat ministrul.

Totodată, oficialul avertizează asupra riscurilor pentru industria alimentară și piața muncii.

„Dacă nu luăm aceste măsuri imediat, ducem cu bună știință industria alimentară și agricultura în faliment. Industria alimentară are în momentul de față cu 30% producție mai mică. Dacă unitățile de procesare nu mai funcționează 24 din 24 de ore și reduc programul la 12 ore, procesatorii nu vor mai putea păstra cei aproximativ 240.000 de angajați. Jumătate dintre aceștia riscă să fie concediați”, a mai spus acesta.

Ministrul Agriculturii a precizat că a solicitat discuții la nivel guvernamental, însă nu a primit încă un răspuns.

„Am solicitat o întâlnire inclusiv la Guvern și la primul-ministru. Din păcate, de o lună și jumătate nu am primit niciun răspuns și nu am fost chemați să explicăm acest mecanism și argumentele necesare. Într-o situație de criză, statul român poate lua orice decizie privind taxele aplicate în domeniul economic, fără a mai notifica Comisia Europeană”, a explicat Florin Barbu.

În final, ministrul a subliniat necesitatea adoptării urgente a măsurilor pentru a evita pierderi majore în economie.

„Dacă nu luăm aceste măsuri urgent, România riscă să piardă sute de milioane de euro și să înregistreze pierderi economice de miliarde de euro în perioada următoare”, a concluzionat acesta.

La rândul său, președintele PSD, Sorin Grindeanu, a atras atenția asupra blocajului legislativ în cazul proiectului „Motorină Ieftină pentru Agricultură”, susținând că o treime din suprafața arabilă a României riscă să rămână necultivată dacă nu sunt luate măsuri rapide.

Citeşte şi: Sorin Grindeanu, preaviz la Guvernul Bolojan: România are nevoie de un Guvern capabil să reacționeze la crize, nu de diversiuni ieftine”

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Programul funeraliilor lui Mircea Lucescu: când și unde va fi înmormântat. Cum arată cavoul familiei. Foto
Capital.ro
Bani după deces în România. Cum se împarte averea în lipsa unui testament. Reguli pentru moștenire
Playtech.ro
Val de concedieri în România. Ce companii au început disponibilizările și care sunt cele mai afectate domenii
Adevarul
Apocalipsa după Donald Trump. Amenințare fără precedent la adresa Iranului: „O întreagă civilizație va muri în această seară”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„De ce n-ai avut grijă de el?” Ce a ieșit la iveală în cazul copilului de 12 ani care și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul unui bloc. Fratele mai mare ar fi fost martor
iamsport.ro
SURPRIZĂ! Un puternic afacerist ar fi interesat să investească la Steaua: ”Vine să se bage serios, nu să facă figurație!”
MediaFlux
Vești bune pentru pensionari privind plata pensiilor! Miercuri, 8 aprilie, intră banii pe cardurile seniorilor. Anunț oficial
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj