Societatea Ornitologică: Modificarea ordonanţei privind Ariile Protejate poate duce la desfiinţarea lor

Societatea Ornitologică Română solicită într-o scrisoare deschisă adresată Ministerului Mediului şi Schimbărilor Climatice anularea procedurii de modificare a OUG 57/2007 privind Ariile Naturale Protejate, care va transforma avizul administratorului/custodelului ariei protejate din obligatoriu în consultativ.
Cristina Dinu
26 aug. 2013, 12:44
Societatea Ornitologică: Modificarea ordonanţei privind Ariile Protejate poate duce la desfiinţarea lor

Asociaţiile pentru protecţia mediului şi experţii protestează, însă, împotriva modificării ordonanţei şi cer menţinerea avizului administratorului/custodelui drept obligatoriu.

Dacă ordonanţa va fi modificată, se va anihila rolul consiliilor ştiinţifice ale parcurilor. Acestea sunt alcătuite din specialişti din mai multe domenii, precum geologi, ecologi, arhitecţi şi biologi, şi au reuşit să blocheze sute de proiecte care ar fi dăunat grav mediului, precum defrişări sau captări neecologice ale râurilor.

„Prima dintre modificări se referă la avizul pe care administratorii și custozii ariilor protejate (ONG-uri de mediu și alte tipuri de organizații) îl emit firmelor care doresc să se extindă în ariile naturale protejate. Acum, acest aviz este obligatoriu, iar pentru afacerile care ar putea afecta semnificativ mediul, există posibilitatea stopării. Noile prevederi îl transformă într-un aviz CONSULTATIV, de care nu se va mai ține cont. Acest lucru înseamnă că un funcționar ministerial poate decide dacă ultimele rezervații din România devin teritoriu de joacă pentru afaceriști sau rămân teritoriu pentru speciile de plante, păsări și animale protejate din țară”, transmite Societatea Ornitologică Română  (SOR) într-un comunicat de presă.

„A doua modificare se referă la desființarea Ariilor Naturale Protejate, iar cele două cuvinte incriminate sunt … „în parte”. Dacă o mică parte dintr-o Arie Naturală Protejată a fost afectată de un factor extern și își pierde valoarea naturală, atunci întreaga arie poate fi desființată. Culmea, printr-o decizie politică, nu una a specialiștilor în biologie. Ca ipoteză: o deversare „accidentală” de petrol într-un lac dintr-o rezervație naturală poate duce la anularea statutului de rezervație pentru întregul teritoriu. Lacul, pădurea, animalele de acolo, toate vor rămâne la cheremul unui viitor investitor care va putea profita de ridicarea statutului de Arie Naturală Protejată”, mai transmite SOR.

Prin urmare, Societatea Ornitologică Română protestează la adresa acestor prevederi și îi solicită în mod oficial ministrului Rovana Plumb să anuleze procedura de modificare a OUG 57/2007.

Află mai multe aici Ariile protejate din România, în pericol: Avizul experţilor va deveni consultativ, şi nu obligatoriu

DailyBusiness
Tanczos Barna: România nu-și poate permite să piardă încrederea recâștigată
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Alina Bădic anunță intrarea lui Jupiter în Rac. Un an de zile vor fi schimbări totale pentru zodii. Cum să rămâi în sfera norocului și să atragi bani
Capital.ro
Mașinile au interzis. Ordin în București pe 3 ani. Intră în vigoare mâine, 21 iunie, ora 05:00
Playtech.ro
Ventilația încrucișată nocturnă, varianta rapidă prin care răcoreşti casa fără aerul condiţionat. Ce trebuie să faci exact?
DailyBusiness
Roamingul în afara Europei te poate costa scump. Ce recomandă ANCOM
Adevarul
Trump se teme că Iranul va deveni o „nouă Libie”: „Ar prefera o înțelegere”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
O înșelătorie virală lovește din nou. Atenție la capcana de 49 de lei
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
kanald.ro
O profesoară de matematică din Hunedoara a murit după ce și-a dat foc în plină stradă. De ce ar fi recurs la acest gest extrem
Cancan.ro
Doliu în PNL! Eugen Iliescu a murit după o intervenție chirurgicală, la un spital din Capitală
Playsport.ro
Dan Negru: „E un miracol că mai existăm ca națiune, am avut şase imnuri”
Capital.ro
Taxa obligatorie pentru șoferi. NU pot scoate mașina din parcare. Obligatoriu 2.700 de lei
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
stirilekanald.ro
Doctoriță ucisă de iubit, tot medic! Au urmat zile întregi de chin pentru femeie. Cei doi lucrau la același spital
Adrian Alexandrov, dezvăluiri sfâșietoare despre micuța Eva. Copila suferă enorm de dorul Elenei Udrea: „Când vine mami?”
MediaFlux
Răsturnare de situație! Secretul din viața lui Ilie Bolojan
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bacalaureat 2025: prima generație care își poate vedea lucrările înainte de contestații