Fostul campion cu Dinamo își vinde vila de lux din Cluj. Cere peste jumătate de milion de euro pentru casa în care a locuit când juca la CFR

Fostul fundaș al lui Dinamo, Lucian Goian, și-a scos la vânzare casa din Cluj-Napoca. Proprietatea de lux, în care a locuit în perioada în care evolua la CFR Cluj, este listată pe piața imobiliară pentru 547.000 de euro.
Bianca Bocioacă
29 apr. 2026, 20:06
Fostul campion cu Dinamo își vinde vila de lux din Cluj. Cere peste jumătate de milion de euro pentru casa în care a locuit când juca la CFR
Lucian Goian, fost campion cu Dinamo, își vinde vila de lux

Lucian Goian, fost campion al României cu FC Dinamo București în sezonul 2006/2007, a decis să își vândă proprietatea din Cluj-Napoca după ce s-a stabilit în Spania.

Retras din fotbal în 2020, fostul fundaș central locuiește în prezent la Alicante alături de familia sa, iar casa din România a fost scoasă pe piața imobiliară pentru suma de 547.000 de euro.

Citește și: CCR a admis sesizarea lui Nicușor Dan privind „Legea Novak”. Echipele de fotbal nu vor fi obligate să aibă 40% sportivi români

Imobilul scos la vânzare este vila în care Lucian Goian a locuit în sezonul 2016/2017, pe vremea când evolua pentru CFR Cluj.

Casa este construită pe un singur nivel și are patru camere, dintre care trei dormitoare, trei băi și o bucătărie. Suprafața utilă a locuinței este de aproximativ 240 de metri pătrați, iar terenul pe care este construită are 462 de metri pătrați.

Potrivit anunțurilor publicate pe site-urile de imobiliare, proprietatea este listată la prețul de 547.000 de euro.

După retragerea din fotbal, Lucian Goian s-a stabilit în Alicante împreună cu familia. Fostul jucător a explicat recent că decizia a fost luată în primul rând pentru viitorul copilului său.

„Băiatul e principalul motiv pentru care ne-am mutat aici. Din punctul nostru de vedere, am făcut o alegere foarte bună. Ne felicităm pentru asta. E cea mai bună alegere pe care am fi putut-o face. Se vede un progres. E într-un sistem mult mai bine pus la punct, cu infrastructură mult mai bună”, a declarat fostul fotbalist, potrivit gsp.ro.

Citește și: Miliardarul Ion Țiriac s-a decis: se retrage din câmpul muncii, la 87 de ani! ”Aș merita o pensie. Totuși, am fost milițian 20 de ani!”

Fostul fotbalist a spus că familia sa caută deja să cumpere o locuință în Spania și că nu se vede revenind prea curând în România.

„În august ne expiră contractul de chirie și căutăm să cumpărăm ceva. Am stabilit deja de un an că vrem să ne mutăm aici. Nu ne vedem întorși în țară. Ce se va întâmpla pe viitor, nu știm însă”, a subliniat Goian.

Lucian Goian a vorbit și despre viața din Alicante, pe care o descrie ca fiind relaxată și diferită de cea din România.

„Minusuri semnificative la Alicante nu știu să spun. Este clima foarte bună, oamenii sunt foarte OK, ne place maxim că oamenii se bucură de viață, nu îi interesează de război, de exemplu. Vorbim cu spanioli, avem prieteni printre ei. Vorbim despre fotbal, despre vreme, de fiesta, când e sărbătoare. Port, esplanadă, mare, palmieri, bărci. Dacă îmi dai astea și e soare pe cer, nu-mi mai trebuie nimic. Ne simțim foarte bine”.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Preotul de la biserica lui Gigi Becali, dezvăluiri emoționante despre patronul FCSB: „M-a impresionat dragostea lui pentru Dumnezeu! Nu mai are altă bucurie”
Capital.ro
Se schimbă calculele pentru pensii. Decizia intră în vigoare de la 1 iulie. Cum va fi influențat stagiul de cotizare
Playtech.ro
Orașul din România care exportă miliarde de euro anual. Cum a devenit unul dintre cele mai puternice centre economice
Adevarul
Cele mai înfiorătoare castele din Transilvania. Locuri desprinse parcă din „Dosarele X”, cu secrete întunecate
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Gigi Becali: ”Ce să negociem, mă?”. Transferul la FCSB l-a marcat pe viață
MediaFlux
Tone de fructe și legume cu pesticide. Românii, în pericol
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți