Noi detalii despre legea salarizării bugetarilor. Pîslaru: Proiectul va fi făcut pe grile şi coeficienţi care vin strict din ierarhizare

Dragoș Pîslaru, ministrul interimar al Muncii, a declarat că adoptarea legii salarizării bugetarilor întârzie pentru că autoritățile trebuie să vadă care este impactul bugetar și să fie sigure asupra faptului că vor avea spaţiul fiscal pentru adoptarea ei.
Filip Stan
05 mai 2026, 09:23
Noi detalii despre legea salarizării bugetarilor. Pîslaru: Proiectul va fi făcut pe grile şi coeficienţi care vin strict din ierarhizare
Sursă foto : Inquam Photos / Diana Oros

Dragoș Pîslaru, ministrul interimar al Muncii, vine cu noi detalii despre legea salarizării bugetarilor. Pîslaru a precizat că adoptarea legii salarizării bugetarilor întârzie pentru că statul trebuie să vadă care este impactul acestei legi.

„Legea salarizării, lucrurile sunt foarte clare. (…) Prima parte este de a vedea cât ne permitem. Avem în spate o analiză a Băncii Mondiale care propune nişte scenarii, există un scenariu de lucru, în acest moment, care va putea intra în consultări cu sindicatele, cu familiile ocupaţionale.  După ce avem confirmarea de la Ministerul de Finanţe pe ce anvelopă financiară putem sta. Dar altfel, cu voinţă politică şi cu aşezarea în spatele acestei reforme, nu există vreo problemă să nu o putem adopta până în termenul de 31 august”, a afirmat Dragoş Pîslaru, citat de Mediafax.

„Nu vom ieşi în spaţiul public, cum s-au scurs proiecte, fără să avem siguranţa că ne permitem aceste lucruri. Principiile de lucru sunt pregătite, odată ce avem plafonul vom ieşi în spaţiul public cu o propunere. Şi nu vom ieşi înainte de moţiunea de cenzură”, a mai spus  ministrul intrimar al Muncii.

Citește și: Când vor crește salariile bugetarilor. Ministrul Finanțelor: Să nu repetăm lecţia pe care România a primit-o în momentul în care a adoptat legea pensiilor

Acesta a subliniat faptul că, prin adoptarea legii, „nu scad veniturile din zona publică”.

Totodată, Pîslaru a mai adăugat că proiectul privind legea salarizării bugetarilor va fi făcut pe grile şi coeficienţi care țin de ierarhizarea funcţiilor în administraţia publică.

Citește și: Euro va ajunge la 5,5 lei dacă moțiunea trece și la 6 lei dacă România intră în categoria „junk”. Avertismentul unui economist de top

„Proiectul nu va avea nimic subiectiv sau arbitrar în el, ci va fi un proiect făcut pe grile şi coeficienţi care vin strict din ierarhizarea funcţiilor în administraţia publică. Nu va exista în proiectul pe care îl voi prezenta vreo ingerinţă politică în modul în care se vor face grilele. Dacă grilele demnitarilor trebuie să scadă, pentru că aşa stau coeficienţii, vor scădea. Dacă grilele demnitarilor, în acest moment, nu reflectă ierarhia şi trebuie să crească, vor fi ajustate la nivelul la care trebuie să fie. Nu există, în acest moment, chestiunea că vrem să creştem salariul cuiva într-un fel şi altcuiva în alt fel. Aplicăm niște principii exact ca la carte, în mod complet tehnocratic”, a conchis ministrul interimar al Muncii.