Marți seară, 5 mai, PNL a adoptat o rezoluție prin care le solicită social-democraților să își asume guvernarea, în contextul în care au dat jos Guvernul Bolojan și au anunțat că partidul intră în opoziție, susținând în continuare parcursul pro-european al României.
„Este sănătos şi pentru PNL, şi pentru PSD ca aceste ape să se separe odată, între PNL şi PSD. Am pierdut enorm că am stat prea mult împreună, trebuie să recunoaştem asta. Oamenii şi-au căutat alte alternative în strânga şi dreapta politicii. PNL trebuie să rămână PNL, PSD trebuie să rămână PSD, iar apele s-au despărţit şi din acest punct de vedere cred că trebuie să ne respectăm fiecare drumul pe care l-am ales”, a spus Boc.
Despre viitorul lui Bolojan, Boc a subliniat că îl va decide acesta. „Deocamdată, este preşedintele partidului, va fi congres în 2027, la PNL, deci nu mai devreme”, a ţinut să menţioneze Boc.
În contextul discuțiilor politice privind formarea unei noi majorități și direcția guvernării, Emil Boc a făcut mai multe declarații referitoare la poziția Partidului Național Liberal și responsabilitatea politică a formațiunilor implicate în schimbările recente.
„Lucrurile sunt foarte clare. Din această perspectivă avem o decizie cu doar patru voturi în afara direcției originale, direcție de bază, și nu cred că Partidul Național Liberal trebuie în fiecare zi să vină să justifice de ce ziua este zi și noaptea este noapte. Noi am spus și înainte de moțiunea, cum vom spune și în continuare: Partidul Național Liberal rămâne consecvent cu ceea ce a spus: cei care au introdus bilele în urnă atunci când au demis guvernul prin moțiunea de cenzură au introdus bilele și pentru o nouă majoritate și pentru un nou guvern. Deci ei trebuie întrebați, în consecință, cum se formează guvernul și când fac acest guvern.
Partidul Național Liberal a rămas un partid responsabil față de țară, și-a asumat responsabilitatea atâta vreme cât a putut, alții nu n-au dorit. Este treaba lor și responsabilitatea lor politică să ducă guvernarea pe mai departe”, a spus Boc.
Întrebat dacă PNL va propune un nume de premier, Boc a răspuns: „Evident că, dacă am spus că suntem în opoziţie, n-am auzit să se numească premier din opoziţie”, conform PRO TV.
Legat de mandatul cu care PNL va merge la Cotroceni, Emil Boc a declarat că va merge cu mandatul rezultat din votul de ieri, din BPN, cu rezoluţia prezentată public.
„Noi, din opoziţie, aşa cum a spus, vom susţine tot ceea ce ţine de PNRR, de SAFE, de păstrarea echilibrelor bugetare, de menţinerea traiectului pro-european al României. Acest lucru, indiferent că suntem la putere sau la opoziţie, noi facem”, a arătat primarul din Cluj.
Despre propunerea unui guvern de uniune națională, lansată de AUR, Boc a precizat că Partidul Național Liberal nu va lua parte la un astfel de demers.
„Repet, n-am participat, nu participăm la un asemenea demers. Opţiunea guvernamentală aparţine celor care au dat jos guvernul şi, evident, sub coordonarea şi bagheta preşedintelui României, care are atributul constituţional de a găsi formula de guvernare, bazându-se pe ceea ce s-a votat în Parlament, ieri”, a afirmat el.
PSD încă speră la o continuarea colaborării cu PNL, deși au depus și votat moțiunea împotriva guvernului.