Ucigașul Aliciei, arestat preventiv pentru 30 de zile. Ce l-a împins să comită crima, explicații halucinante

Bóné József-Zsolt, principalul suspect în cazul crimei care a șocat județul Bihor, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile de Tribunalul Bihor, după ce a fost audiat și dus din nou la locul unde a avut loc tragedia.
Irina Dumitrescu
10 mai 2026, 08:29
Ucigașul Aliciei, arestat preventiv pentru 30 de zile. Ce l-a împins să comită crima, explicații halucinante

Bărbatul în vârstă de 39 de ani este acuzat că a ucis o tânără de 18 ani, elevă la un liceu agricol, care efectua practică la o fermă din Parhida. Înainte de a fi prezentat instanței, Bóné József-Zsolt a fost transportat din nou în localitatea Parhida, comuna Tămășeu, pentru reconstituirea faptelor.

Potrivit surselor apropiate anchetei, suspectul fusese dus și vineri seară în zona crimei, imediat după capturare, pentru a le explica anchetatorilor cum s-a produs atacul. Sâmbătă dimineață, acesta a fost readus în lanul de rapiță, însoțit de polițiști și de un avocat din oficiu.

Prins după ore întregi de căutări

Suspectul a fost capturat după șase ore de căutări intense. Polițiștii l-au găsit ascuns într-un lan de rapiță, la circa un kilometru de locul crimei.

Autoritățile au folosit un elicopter dotat cu cameră cu termoviziune, iar imaginile l-au surprins pe bărbat în timp ce încerca să se ascundă culcat la pământ.

Imediat după ce a fost încătușat, Bóné József-Zsolt și-a recunoscut fapta și a declarat în fața polițiștilor că a folosit un briceag și că a lovit victima în zona gâtului „de câteva ori”.

Vezi și Ancheta crimei din Bihor se complică. Ce s-a aflat despre eleva de 18 ani și călăul ei, răsturnare mare de situație

Judecătorii au dispus arestarea preventivă

Ajuns sub escortă strictă la Tribunalul Bihor, inculpatul a fost prezentat în fața judecătorilor, care au admis solicitarea procurorilor și au dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile.

„Dispune arestarea preventivă a inculpatului Bóné József-Zsolt, pentru săvârșirea infracțiunii de omor calificat (…) pe o durată de 30 de zile, începând cu data de 09.05.2026 și până la data de 07.06.2026 inclusiv”, se arată în decizia instanței.

„Din gelozie”, motivul invocat de suspect

La ieșirea din sala de judecată, Bóné József-Zsolt a făcut declarații scurte în fața jurnaliștilor. Întrebat de ce a comis fapta, acesta a spus inițial că „n-a vrut”, însă ulterior a susținut că totul s-ar fi întâmplat „din gelozie”.

Întrebat dacă își dorea o relație cu victima și dacă a fost refuzat, bărbatul a răspuns afirmativ, adăugând apoi că îi pare rău pentru cele întâmplate.

„N-am vrut (n.r să o ucid)! Din gelozie! Da, îmi pare rău!”, a spus bărbatul în faţa anchetatorilor.

Mama Aliciei a rememorat momentul în care şi-a strâns în braţe perna fiicei, în timp ce tatăl a criticat faptul că patronul fermei nu i-a informat despre comportamentul suspect al angajatului.

„Dacă băiatul ăla s-a dat la ea, el trebuia să observe sau nevastă-sa. Imposibil să nu vadă şi trebuia să ne anunţe pe mine şi pe nevastă-mea. Eu cu nevasta mea n-am ştiut de nicio relaţie. N-am ştiut de nicio relaţie, pentru că dacă noi ştiam, noi nu o lăsam la practică”, a precizat Incze Zsolt, tatăl fetei.

Ce au descoperit medicii legiști

Potrivit anchetatorilor, tânăra de 18 ani efectua practică la o fermă de capre din Parhida, unde lucra și suspectul.

Conform surselor judiciare, autopsia efectuată vineri seară a scos la iveală multiple leziuni grave în zona feței, gâtului și abdomenului.

După atac, suspectul a fugit de la locul faptei și s-a ascuns în apropiere, până în momentul în care a fost localizat de polițiști.

Un trecut violent

Anchetatorii au descoperit că Bóné József-Zsolt are antecedente penale grave. Acesta fusese condamnat anterior pentru tâlhărie urmată de omor, după ce a ucis un bărbat în vârstă pentru o sumă mică de bani.

Citește și Trei tineri din Neamț, la un pas de moarte după ce o minoră fără permis a zburat cu mașina într-un canal de 5 metri adâncime