Senatul american a adoptat o măsură care limitează puterea lui Donald Trump în război

Senatul american a adoptat, marți, o măsură menită să restricționeze puterile de război ale președintelui Donald Trump, impunând aprobarea Congresului pentru orice acțiune militară viitoare în Iran.
Giorgiana Amarie
20 mai 2026, 08:49
Senatul american a adoptat o măsură care limitează puterea lui Donald Trump în război

Măsura adoptată de Senatul american a fost adoptată cu 50 de voturi pentru și 47 împotrivă. Senatul democrat John Fetterman s-a alăturat republicanilor în respingerea proiectului, în timp ce senatorii republicani Rand Paul, Susan Collins, Lisa Murkowschi și Bill Cassidy au votat alături de democrați. Este pentru prima oară când Cassidy votează alături de democrați.

Citește și: Cât mai avem până când lumea va fi condusă de inteligența artificială? Mii de oameni, înscriși să locuiască pe o insulă guvernată de roboți! Unde va deveni realitate acest scenariu SF

Cassidy, un republican din Louisiana, a pierdut cursa pentru un al treilea mandat într-o înfrângere remarcabilă la finalul săptămânii, după ce doi adversari, inclusiv unul susținut de președintele Donald Trump, au terminat înaintea lui și s-au calificat în turul doi pentru locul său.

Votul pentru promovarea măsurii vine după ce Senatul a respins anterior de șapte ori inițiative similare.

Au existat mai multe absențe din partea Partidului Republican la vot, pe fondul campaniilor electorale din statele de origine ale senatorilor, ceea ce face ca măsura să aibă șanse mici de succes la adoptarea finală.

Liderul minorității din Senat, Chuck Schumer, a anunțat în luna aprilie că democrații vor forța un vot privind puterile de război în fiecare săptămână în care Senatul.

Unii republicani au sugerat că Congresul ar trebui să aibă un rol în autorizarea războiului sau, cel puțin, o supraveghere mai strictă. Însă, liderul majorității din Senat, John Thune, a spus că majoritatea membrilor nu au insistat pentru un vot privind autorizarea războiului.

Citește și: Vladimir Putin, mesaj pentru Xi Jinping la Beijing: ”Legăturile dintre Rusia şi China sunt la un nivel fără precedent”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Cum a ajuns Filipe Coelho antrenor la Universitatea Craiova! Dezvăluiri în premieră: “A venit în România cu un simplu rucsac! Nu știa cât de mare e Craiova. Când s-a trezit, era deja implicat”
Capital.ro
RO e-Factura 2026. Cine este obligat să emită facturi electronice de la 1 iunie? Contribuabilii care sunt exceptați
Playtech.ro
Locuințele care se scumpesc din nou în România si apartamentele la care tot mai mulţi români renunţă. Schimbări importante pe piața imobiliară
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șoferul unei basculante a trecut pe roșu și a lovit putenic o mașină, în Chitila. Bărbatul din autoturism este în stare gravă
iamsport.ro
Șocant! Un fost jucător argentinian al Rapidului distruge România: 'Sunt toți țigani! O țară groaznică'
MediaFlux
Prognoza meteo 20 mai. Vremea se strică în toată țara. Zonele lovite de ploi și grindină
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi