Macovei: Procurorii au mers în sate la suspiciunile de la referendum ca să nu pună oamenii pe drumuri

Europarlamentarul PDL Monica Macovei a declarat, sâmbătă, că procurorii s-au deplasat în comune a pentru a verifica suspiciunile de fraudă după referendumul din 2012 pentru a nu pune oamenii "pe drumuri" şi au folosit Biblia deoarece procedura este obligatorie la audierea martorilor.
Iulian Tudor
31 aug. 2013, 12:50
Macovei: Procurorii au mers în sate la suspiciunile de la referendum ca să nu pună oamenii pe drumuri

Ea a făcut aceste precizări la Şcoala de vară a TDL, care are loc la Eforie Nord, scrie Mediafax.

„Am văzut procurori care aveau biblii şi s-au dus în nişte comune şi au stat de vorbă cu oamenii. Procurorii s-au dus acolo ca să nu îi pună pe oamenii pe drumuri. Nu i-au chemat pe oameni la sediul Poliţiei sau la sediul Parchetului, dimpotrivă, tocmai pentru ca să nu îi pună să plătească autobuze, trenuri sau alte mijloace de transport, s-au dus ei acolo”, a explicat aceasta.

Macovei a subliniat, de asemenea, că folosirea Bibliei de către procurori este legală şi obligatorie.

„De ce cu Biblia? A fost o minciună ce s-a spus că s-au dus cu Biblia ca să îi sperie. Nu. În Codul de Procedură Penală scrie foarte clar că orice martor, înainte de a depune mărturie, trebuie să jure pe Biblie, şi atunci au avut Biblia cu ei. Că eşti la procuror, că eşti la judecător, înainte de a depune mărturii, un martor trebuie să jure pe Biblie. Aceasta este explicaţia Bibliei. Foarte simplu”, a arătat Monica Macovei.

Potrivit acesteia, ceea ce s-a întâmplat a fost absolut firesc.

„Cum să fac investigaţii altfel? S-au dus şi au întrebat oamenii după ce au jurat pe Biblie, ca martori. Este semnătura ta sau nu, de aici pleacă cercetările. (…) Ca să înţelegem exact ce a fost atunci şi de câte ori îl auzim iarăşi pe Ponta că minte să ştim ce să îi răspundem”, a adăugat deputatul european.

Potrivit afirmaţiilor sale, comparaţia care se face între acest demers al procurorilor cu practici din timpul comunismului este „o masivă dezinformare, o minciună”. „Exact invers se făcea în timpul comunismului. Te lua cu japca de acasă şi te ducea”, a menţionat europarlamentarul PDL.

Pe de altă parte, ea a susţinut că, de când a venit USL la putere, pot fi văzute zilnic intervenţii în justiţie, începând cu premierul.

Ea s-a referit şi la „sfaturile” pe care Ponta le dă procurorilor.

„Destul de des, cel puţin o dată pe lună le tot zice de fraudele de la referendum, să nu le mai cerceteze, practic, asta le spune”, a spus Macovei.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Bomba momentului în televiziune! Diana Bart semnează cu Antena Stars?!? Cum a fost surprinsă de paparazzii Spynews.ro
Fanatik.ro
Sportivul celebru alături de care s-a antrenat Simona Halep! Reacția lui Darren Cahill după ce a făcut publice imaginile
Capital.ro
Călin Georgescu e în doliu. Și-a luat adio de la un mare român: S-a mutat la Cer o stea a demnității românești!
Playtech.ro
Toate măsurile fiscale pentru 2026. Pentru ce vor plăti românii impozite mai mari şi taxe de anul viitor
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Un bărbat din Capitală a ajuns să fie operat de urgență, după ce a fost înjunghiat de vecinul său băut
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Cum cresc impozitele la mașini de la 1 ianuarie 2026. CALCULE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu