Situațiile în care unele unități de învățământ cer bani părinților, pentru așa-zisul fond al clasei sau activități extrașcolare, nu reprezintă o noutate, în ciuda faptului că legea interzice astfel de practici. Cel mai recent caz de această natură s-a petrecut într-o școală din București, unde elevilor de clasa I li s-au cerut câte 600 de lei pentru organizarea unei festivități la restaurant!
Cazul face obiectul unei sesizări înaintate Ministerului Educației de către deputatul UDMR Szabo Odon.
”În spațiul public a fost semnalat recent cazul unei unități de învățământ de stat din București în care părinților li s-ar fi solicitat contribuții financiare sernnificative, 600 lei per copil, pentru organizarea unei festivități într-un restaurant, dedicate elevilor de clasa I.
Dincolo de caracterul profund nepotrivit al unor astfel de practici pentru copii de 7-8 ani, situația readuce în atenție o problemă sistemică: transformarea unor activități școlare în surse de presiune financiară și socială asupra părinților”, spune deputatul, în sesizare transmisă ministerului.
Conform unor informații postate pe Reddit, festivitatea pentru care elevilor li s-au cerut câte 600 de lei a fost numită ”Serbarea abecedarului” și urma să aibă loc la un restaurant sau într-un salon de evenimente. Suma astfel colectată era folosită pentru închirierea spațiului și plata meniului, inclusiv băuturi și tort, și a unor cadouri pentru elevi. Pentru cei 600 de lei, fiecare elev putea veni la festivitate însoțit de un adult.
Deputatul subliniază că astfel de practici încalcă atât Constituția României, din perspectiva gratuității învățământului de stat, cât și Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023, care consacră principiile echității, nediscriminării și accesului egal la educație.
Colectarea de bani în școli încalcă și Regulamentul-cadru de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar (ROFUIP), care prevede ca eventualele contribuții financiare ale părinților nu pot avea caracter obligatoriu și nu pot genera discriminări între elevi.
”În practică însă, continuă să existe situații în care părinții sunt supuși unor presiuni directe sau indirecte pentru suportarea unor cheltuieli excesive asociate activităților școlare sau extracurriculare”, a transmis Szabo Odon, citat de educatieprivata.ro.
În aceeși sesizare, parlamentarul adresează trei întrebări în atenția ministerului și a șefului instituției, Mihai Dimian.
(foto cu caracter simbolic; sursa – pexels)