Adio, Călin Georgescu! AUR și-a luat gândul de la desemnarea idiolului suveraniștilor pentru funcția de premier. ”Nu am văzut un proiect de guvernare”

AUR pare că și-a luat gândul de la planul desemnării lui Călin Georgescu pentru șefia viitorului guvern. Liderul senatorilor AUR-iști, Petrișor Peiu, a explicat de ce sunt aproape minime, în opinia sa, șansele ca idolul suveraniștilor să fie propus premier.
Alina Costache
28 mai 2026, 17:37
Adio, Călin Georgescu! AUR și-a luat gândul de la desemnarea idiolului suveraniștilor pentru funcția de premier. ”Nu am văzut un proiect de guvernare”

Numele lui Călin Georgescu a fost vehiculat de multe ori, dinspre AUR, drept soluție pentru șefia viitorului guvern. Mai nou însă, partidul condus de George Simion pare să-și fi pierdut entuziasmul în legătură cu această variantă. Asta și în contextul în care șeful statului, Nicușor Dan, a exclus constant scenariul unui Executiv sprijinit de AUR.

Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, subliniază că partidul din care face nu a ”ajuns în situaţia de a nominaliza un prim-ministru”. Asta înseamnă că dorințele suveraniștilor conduși de George Simion, indiferent care ar fi acestea, sunt doar teoretice, fără șanse de materializare.

”Deocamdată, noi nu am ajuns în situaţia de a nominaliza un prim-ministru. La Cotroceni discuţia a plecat de la faptul că preşedintele Nicuşor Dan a spus că nu va da mandat unui partid care să facă alianţă cu AUR, sau să primească în Parlament voturi de la AUR”, a spus Peiu, într-un podcast la Cotidianul.

Liderul senatorilor AUR a fost întrebat, în același context, dacă vede îl vede pe Călin Georgescu drept adversar intern în partid pentru a funcția de premier.

”Din câte ştiu, Georgescu nu e membru AUR, deci nu poate să fie un adversar intern. În al doilea rând, când eşti într-un partid şi ai alţi colegi de partid care vor aceeaşi poziţie pe care ţi-o doreşti, tu nu trebuie să te gândeşti la ei ca adversari, ci la posibile opţiuni ale partidului. Nu am văzut un proiect de guvernare. (.) Este o persoană care mie nu mi-a făcut nimic, nu mi-a zis nimic”, a răspuns Petrișor Peiu.

Citește și Ce spune Petrișor Peiu despre soluția Eugen Tomac premier. Ar vota AUR un guvern condus de acesta? ”Nu văd ce legătură mai are cu momentul politic actual”

Senatorul AUR a mai spus că nu a vorbit niciodată între patru ochi cu Georgescu și nu știe ce planuri politice ar avea acesta.

”Nu ştiu exact ce vrea domnia sa. Eu, personal, n-am vorbit (cu Călin Georgescu – n.r.). Bănuiesc că Simion (George Simion – n.r.) o fi vorbit. Eu, personal, n-am vorbit niciodată, în viaţa mea. L-am văzut în nişte ipostaze, poate am şi schimbat două vorbe, dar era aşa, un cadru cu mulţi oameni, dar nu am vorbit cu el, personal, niciodată. Nu l-am cunoscut”, a subliniat Peiu.

Călin Georgescu spunea, la jumătatea lunii mai, că își dorește organizarea unor noi alegeri prezidențiale. La întrebarea simplă ”Ce mai faceți?”, fostul candidat la prezidențiale a răspuns că vrea să fie organizate alegeri pentru Cotroceni, iar asta chiar mâine!

”Îi aștept pe oamenii ăștia să facă niște alegeri, ca să demonstrăm cum stau scorurile; ba sunt 30, ba sunt 35, ba sunt 40… Eu le spun așa. Ca să dovedim clar cum stau lucrurile, să facem din nou alegeri, mâine”, a spus, la Gandul, Georgescu.

Solicitat să precizeze dacă se referă la alegeri anticipate, idolul suveraniștilor a spus că este vorba despre prezidențiale. ”Pentru funcția de președinte”, a subliniat Georgescu.

În acel moment, intervievatorul (Marius Tucă) a menționat că România are un președinte ales, însă fostul candidat pentru Cotroceni l-a contrazis imediat: ”Nu. Este unul numit și unul ales. E diferență mare”.

Citește și Nicușor Dan nu s-a decis asupra noului premier și amână pentru săptămâna viitoare desemnarea lui. Lista completă a candidaților analizați la Palatul Cotroceni

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Fotbalistul de la FCSB și-a confirmat plecarea: „În sfârșit, îi mulțumesc lui Dumnezeu!”
Capital.ro
Parlamentul schimbă regulile pentru pensionari și veteranii de război. Talonul de pensie va include cod QR
Playtech.ro
Programul supermarketurilor și mall-urilor de Rusalii și 1 iunie 2026. Cum vor funcționa marile magazine
Adevarul
Imagini șocante într-un autobuz din Piteşti. Bătaie în toată regula între şofer şi o femeie. Mai mulţi pasageri au avut nevoie de îngrijiri medicale
wowbiz.ro
Noi detalii șocante în cazul crimei din Târgu Jiu. Bătrâna ucisă de nepot obținuse ordin de protecție împotriva fiicei sale. Astăzi femeia a făcut scandal cu vecinii: „Voi i-ați dat nas nenorocitei”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Trebuia să fiu acasă” Unde era mama celor doi frați din Târgu Jiu, în timpul tragediei. Mărturia care dă totul peste cap
iamsport.ro
Era apropiat de Gigi Becali, dar acum șterge pe jos cu el: ”Ești o gâză mică, te crezi mai dihai decât Iulius Cezar, nu mai gândești normal! Peștele se împute de la cap”
MediaFlux
Andrew Tate, chemat la DIICOT! Noi acuzații pentru influencer
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți