Președinta Bulgariei nu înțelege de ce România întârzie proiectul celui de-al treilea pod peste Dunăre: „Nu îmi pot explica de ani de zile”

Președinta Bulgariei, Iliana Iotova, critică întârzierile de ani de zile ale proiectului unui nou pod peste Dunăre, la Ruse–Giurgiu, și cere ca subiectul să devină o prioritate politică între Sofia și București, avertizând că lipsa acestuia afectează direct infrastructura strategică a Europei de Sud-Est.
Andrei Ene
09 iun. 2026, 12:37
Președinta Bulgariei nu înțelege de ce România întârzie proiectul celui de-al treilea pod peste Dunăre: „Nu îmi pot explica de ani de zile”

Președinta Bulgariei, Iliana Iotova, și-a exprimat confuzia cu privire la întârzierea de ani de zile a proiectului de construire a unui al treilea pod peste Dunăre, la Ruse–Giurgiu, potrivit agenției de presă bulgare BGNES, citată de portalul Dunav Most și transmisă de Radar.

Potrivit șefei statului, Europa de Sud-Est suferă de un deficit major de conectivitate, într-un moment în care schimbarea situației de securitate din regiunea Mării Negre necesită măsuri imediate de infrastructură. Blocarea în continuare a acestui pod strategic face ca Ruse să se confrunte cu cozi de kilometri întregi de camioane.

Citește și : Parlamentarii maghiari și-au tăiat singuri salariile cu 40%: „Este un act de modestie”. În România, veniturile demnitarilor ar urma să crească prin Legea salarizării unitare

Președinta Iotova a descris construcția unui nou pod drept un proiect critic, întârziat, care trebuie introdus de urgență la cel mai înalt nivel politic între Sofia și București. Ea a subliniat că, deși finanțarea pentru un studiu de fezabilitate a fost asigurată, proiectul nu ocupă încă un loc corespunzător printre prioritățile europene.

„Nu îmi pot explica de ani de zile, în diversele funcții pe care le-am ocupat, de ce colegii noștri români continuă să aibă rezerve privind construirea acestui pod”, a declarat Iliana Iotova.

Problema se reflectă direct în traficul din regiunea Ruse, unde poliția rutieră locală este nevoită zilnic să gestioneze fluxul continuu de vehicule grele, în lipsa unui progres diplomatic.

Șefa statului a atras atenția și asupra unor cauze interne ale lipsei infrastructurii de transport în Balcani, făcând referire la soarta Coridorului VIII. Potrivit ei, responsabilitatea pentru întârziere nu trebuie căutată exclusiv în afara granițelor Bulgariei.

„Problema majoră a faptului că nu există încă realitate Coridorul VIII nu este doar o chestiune de relații interstatale. De fapt, este și o chestiune de politică națională a noastră”, a declarat ferm Iotova.

Citește și : Se caută români care să lucreze în Elveția. Se dau salarii de 3.600 de euro, care sunt condițiile de angajare

Președinta Bulgariei a adăugat că regiunea nu este încă conectată eficient pe mare, rutier sau feroviar, ceea ce necesită mobilizare deplină la nivel de stat pentru construirea unei axe nord–sud.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, super ”transfer” pe zona de business. Pe cine au adus cei mai bogați patroni din fotbalul intern la vârful companiei lor
Capital.ro
Curs valutar vineri, 24 iulie. Cât valorează euro și dolarul înainte de weekend. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Satul din Europa care îți oferă peste 20.000 de dolari dacă te muți acolo. Primești și aproape 3.000 de dolari pe lună
Adevarul
Șeful Ryanair neagă faptul că un bărbat ar fi fost aspirat pe geamul spart al unui avion: „Aceste afirmații sunt lipsite de sens”
wowbiz.ro
Andreea Ibacka a izbucnit în plâns! Ce a emoționat-o până la lacrimi pe vedetă: „Nu-mi mai e rușine să fiu vulnerabilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
Imagini-bombă cu Simona Țăranu, care s-a refugiat într-un colț de paradis | GALERIE FOTO
MediaFlux
Apare o nouă monedă în România. BNR anunță ce valoare vor avea banii lansați pe 27 iulie
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România