Ingredientele necesare vieţii, mai abundente în trecutul planetei Marte decât pe Pământ VIDEO

Ingredientele chimice cheie pentru apariţia vieţii, fosfaţii, ar fi fost mai abundente în trecutul planetei Marte decât în cel al Pământului.
Cristina Dinu
03 sept. 2013, 12:15
Ingredientele necesare vieţii, mai abundente în trecutul planetei Marte decât pe Pământ VIDEO

Aceste substanţe constituie baza ADN-ului şi sunt, de asemenea, o parte esenţială moleculelor folosite de organisme pentru energie. De asemenea, oamenii de ştiinţă susţin că fosfaţii au reprezentat elemente cheie în reacţiile chimice care au dus la apariţia vieţii pe Pământ, scrie Agerpres.

Marte este de 5 până la 10 ori mai bogat în fosfaţi decât Pământul, conform analizei meteoriţilor de pe Marte care au căzut pe Pământ, dar şi în conformitate cu examenele realizate la suprafaţa Planetei Roşii de roverele Spirit şi Opportunity, ale NASA.

Această descoperire alimentează speculaţiile cu privire la posibila existenţă a vieţii în trecutul Planetei Roşii.

Însă, simpla prezenţă a fosfaţilor nu implică şi faptul că acesta va intra în reacţiile chimice necesare pentru apariţia vieţii. Spre exemplu, mineralele care conţin fosfaţi pe Pământ se dizolvă foarte încet, disponibilitatea sa în medii acvatice fiind limitată, ceea ce ar fi putut reprezenta un blocaj în calea apariţiei vieţii pe Pământ.

Geochimistul planetar Christopher Adcock de la Universitatea Nevada, din Las Vegas, şi colegii săi au examinat modul în care mineralele bogate în fosfaţi, despre care se crede că erau mai răspândite pe Marte, se dizolvă de-a lungul unei game de niveluri de aciditate.

Oamenii de ştiinţă au descoperit că mineralele bogate în fosfaţi de pe Marte sunt în mod semnificativ mai solubile, şi astfel eliberează mai mulţi fosfaţi în apă, decât cele ce pot fi găsite pe Pământ.

Conform experimentelor realizate, fosfaţii sunt eliberaţi de până la 45 de ori mai repede în timpul interacţiunii dintre apă şi aceste minerale pe Marte, decât pe Pământ. Astfel, concentraţiile de fosfaţi din mediile umede din trecutul planetei Marte ar fi putut să fie duble faţă de cele de pe Pământ.

„Este foarte interesant ori de câte ori găsim dovezi cu privire la posibilitatea existenţei vieţii extraterestre„, a precizat Adcock.

Unii cercetători au susţinut chiar că este posibil ca viaţa să fi ajuns pe Pământ de pe Marte, în interiorul meteoriţilor care au fost la rândul lor proiectaţi în spaţiu de la suprafaţa Planetei Roşii în urma unor impacturi cosmice,.

„Nu am descoperit viaţă pe Marte şi nici nu dispunem de dovada că acolo ar fi existat forme de viaţă„, a avertizat însă Adcock.

Adcock şi colegii săi, Elisabeth Hausrath şi Paul Forster, au prezentat pe larg acest studiu în ultimul număr al revistei Nature Geoscience.

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Nouă copii, căutați toată noaptea în munți, după ce s-au rătăcit, prin frig și întuneric. În ce stare i-au găsit salvamontiștii | FOTO
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Povestea bărbatului care a fost mort timp de 10 minute. Șocul pe care l-a trăit atunci când a revenit la viață. „Medicii mi-au spus omul-miracol”
Capital.ro
Apare o nouă taxă. Impozit pentru locuințele ocupate de proprietari
Playtech.ro
Cât a plătit un român pentru o cină cu două feluri de mâncare și desert, într-un restaurant din Brașov. Totalul l-a uimit, ce le-a transmis celor care spun că e scump în Grecia
Adevarul
Ucrainenii dezvoltă drone „imposibil de bruiat” cu rază de până la 100 km: „Războiul s-a schimbat”
wowbiz.ro
Alertă de inundații în 29 de județe! Hidrologii au emis cod galben de viituri pentru următoarele ore. Care sunt zonele afectate?
Evz.ro
Revelații nocturne. Mesajele trimise de Irinel Columbeanu în miez de noapte
Prosport.ro
Interzis cardiacilor! Cea mai frumoasă prezentatoare TV s-a filmat în timp ce făcea duș la piscină
kanald.ro
O femeie a fost înjunghiată de fostul ei iubit într-un centru maternal din Călărași
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu, durerea unei iubiri pierdute și moștenirea care șochează! Mesaj trist la o lună de la moartea lui Felix
iamsport.ro
Șocant! Cât cere ANAF Cluj pe mașina din imagine: 'E cu tot cu șofer și teren?'
MediaFlux
Întârzieri la pensii și salarii. Consilierul lui Nicușor Dan dă vestea proastă românilor
stirilekanald.ro
Ilie Bolojan, apel public pentru adoptarea pachetului 2 de măsuri: ”Nu există altă soluție”. Ce le-a transmis colegilor de coaliție: ”La veștile proaste rămân foarte puțini”
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice