Eugen Tomac rupe tăcerea după ce și-a depus mandatul: „Nu am fost dispus sub nicio formă să intru în negocieri netransparente”

Eugen Tomac a prezentat programul de guvernare cu o zi înainte ca președintele Nicușor Dan să îl desemneze pe Adrian Veștea pentru funcția de premier. Acesta a declarat că, la momentul respectiv, avea susținerea a peste 200 de parlamentari.
Alexandra Dumitrescu
17 iun. 2026, 19:24
Eugen Tomac rupe tăcerea după ce și-a depus mandatul: „Nu am fost dispus sub nicio formă să intru în negocieri netransparente”

Eugen Tomac recunoaște că a luat în calcul eșecul încă din faza negocierilor, acuzând PNL și USR de o „inflexibilitate” totală. Fostul premier desemnat a dezvăluit că, deși în weekend strânsese peste 200 de voturi, a refuzat înțelegerile politice pe funcții și modificarea listei de miniștri pe ultima sută de metri, preferând să își depună mandatul după o discuție decisivă cu șeful statului.

„Noi luam în calcul inclusiv formula de a nu reuși în Parlament. În momentul în care am văzut că partidele politice PNL și USR sunt inflexibile în ceea ce privește oferta ultimă pe care am făcut-o, și anume aceea de a discuta fiecare membru propus în lista de miniștri în cabinetul pe care l-am format. În momentul în care am văzut că pur și simplu nu există niciun fel de flexibilitate pentru a încerca să depășim acest moment, evident că luam în calcul acest scenariu, că mergem în Parlament și nu reușim să întrunim toate voturile.

Opțiunea mea a fost să merg până la capăt în Parlament și acesta a fost obiectivul pe care mi l-am propus. Evident că momentul în care am observat că partidele sunt inflexibile și au dat acest semnal cât se poate de clar îmbrăcat în votul democratic pe care l-au obținut, evident că din discuțiile pe care le aveam atunci nu rămânea decât o singură opțiune: fie merg în Parlament și, evident, am toate partidele împotrivă, pentru că eu nu am acceptat să fac niciun fel de compromis, inclusiv formula de a încerca să vin pe ultima 100 metri cu modificarea cabinetului propus cu miniștri politici din anumite partide și așa mai departe, pentru că, evident, UDMR a insistat tot timpul pe această chestiune că nu poate susține un cabinet din care nu face parte.

În momentul în care am fost sigur că trebuie să merg în Parlament, îmi lipseau doar câteva voturi. În cursul zilei de sâmbătă aveam peste 200 de voturi. Cel mai important aspect însă pe care vreau să-l subliniez, că eu nu am fost dispus sub nicio formă să intru în negocieri netransparente, pentru mine a fost extrem de important să rămână în această logică a unui guvern cu membrii apolitici, pentru că așa a fost înțelegerea.

Simțeam că există riscul acesta de a nu trece prin Parlament și de a nu oferi o soluție absolut onorabilă pentru ieșirea din impasul în care ne aflăm. În momentul în care am văzut că șansele sunt foarte mici, am avut o discuție cu domnul președinte, mi-a explicat care sunt reținerile domniei sale cu privire la traseul pe care mi l-am asumat în mod absolut responsabil. Am înțeles rațiunea pentru care consideră că un lider politic care are capacitatea de a forma o majoritate solidă, care să reflecte acest suport și în Parlament, poate fi o soluție mai bună”, a explicat Tomac, conform Digi24.

Citește și: PSD își convoacă parlamentarii în ședință, joi, în așteptarea listei guvernului și a programului de guvernare propus de Adrian Veștea

Fostul premier desemnat a subliniat că a fost extrem de aproape de a strânge majoritatea necesară, mizând pe promisiunile primite de la parlamentari din toate taberele, inclusiv de la PSD, USR și din tabăra celor neafiliați. Potrivit acestuia, lovitura de grație a venit chiar de la PNL.

„Merg până la capăt în formula în care eram absolut optimist și sigur că partidele politice, așa cum știu eu și discut cu lideri politici din toate partidele, din USR, din PNL, din PSD și, evident, cu foarte mulți neafiliați. Gândiți-vă că din toți neafiliații din Parlament, cu excepția a doi parlamentari, cu toată lumea am discutat și m-au asigurat că voi fi votat. Deci, perspectiva de a trece era destul de mare. Am sperat până în ultimul moment că decizia PNL va fi fiecare membru al Parlamentului să voteze cum consideră, tocmai pentru a ieși din blocajul în care eram. În clipa în care am constatat că această perspectivă de a trece cabinetul pe care l-am propus își pierde șansele, evident că am luat această decizie de a-mi depune mandatul”.

Eugen Tomac a susținut că a aflat despre opțiunea Adrian Veșteasâmbătă seara. Întrebat dacă i-a cerut Nicușor Dan să facă un pas în spate, el a precizat: „Nu, nu. Am făcut o evaluare extrem de onestă cu privire la perspectivele pe care le avem în față. (…) Eu sunt un om extrem de responsabil și atent, calculat și evident că mi-aș fi dorit să merg în Parlament împreună cu toată echipa pe care am convins-o să-și asume această responsabilitate. Mi-am dorit să merg până la capăt pe această formulă, însă în clipa în care am constatat că numărul voturilor pe care îl pot obține nu-mi dă nicio șansă, evident că am luat această decizie de a depune mandatul și l-am informat pe președinte”.

Citește și: Nicușor Dan pleacă la Bruxelles, în mijlocul crizei politice, pentru a participa la Consiliul European

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
A semnat pe doi ani cu FCSB! Vine direct la reunire. Exclusiv
Capital.ro
Programul „Viața la țară” devine lege: sprijin pentru gospodării și turism rural
Playtech.ro
Card sau cash? Metoda de plată care te face să cheltui mai mulţi bani în fiecare lună
Adevarul
De ce războiul din Iran înseamnă pentru SUA o înfrângere mai severă decât în Vietnam. Explicațiile unui expert
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 69 de ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză. Soția i-o oferise cadou de Ziua Îndrăgostiților
iamsport.ro
”Am fost pur și simplu un idiot!”. Legenda României regretă decizia luată în privința naționalei: ”Eram foarte impulsiv, foarte orgolios, am greșit”
MediaFlux
Lista completă a miniștrilor din Guvernul Veștea. Care sunt surprizele înainte de depunerea listei în Parlament (Surse)
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?