Ludovic Orban, atac la Nicușor Dan: Pe mine nu mă mai reprezinți. Voi începe să susțin necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne

Liderul Forța Dreptei, Ludovic Orban, afirmă că nu se mai simte reprezentat de președintele Nicușor Dan și că ia în calcul necesitatea demiterii acestuia din funcție.
Alina Andrei
22 iun. 2026, 11:55
Ludovic Orban, atac la Nicușor Dan: Pe mine nu mă mai reprezinți. Voi începe să susțin necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne

Ludovic Orban se delimitează de președintele Nicușor Dan și spune că ia în calcul necesitatea demiterii acestuia din funcție.

”Pe mine nu mă mai reprezinți. Să nu te miri dacă voi ajunge să te consider în curând cea mai mare amenințare pentru democrația din România. Și că voi acționa în consecință. Adică voi începe să susțin necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne pe noi, oamenii de bună credință din România”, a scris Ludovic Orban, pe Facebook.

Citește și: Ilie Bolojan, despre relația cu Nicușor Dan: „A creat tensiuni în PNL”

El adaugă că l-a susținut pe Nicușor Dan în ‘lupta’ contra pesediștilor, ‘ale căror tentacule sufocă instituțiile și companiile de stat’, care sunt ‘corupți până în măduva oaselor’ și au construit un sistem care ‘sufocă’ România.

De asemenea, Orban spune că l-a apărat în fața ‘auriștilor și șoșocarilor’, pe care îi descrie drept ‘criptocomuniști, anti-democrație, antieuropeni’, cu un discurs bazat pe ‘minciună, ură și violență’, înclinați să impună un regim ‘iliberal’ și să readucă România sub influența Rusiei.

Totodată, afirmă că l-a susținut în lupta contra ‘securiștilor’ care vor să controleze deciziile în statul român fără să răspundă pentru ‘dezastrul’ pe care îl provoacă, dar și contra ‘rețelei de complicități ale magistraților corupți’ care controlează CSM.

”Ce faci tu de un an de zile? Nu numai că nu ai mișcat un deget contra lor. Te-ai aliat cu ei și vrei să conduci cu ei. Asta se cheamă trădare. Trădarea oamenilor care au crezut în tine și te-au votat ca să devii președintele României. Nu ai făcut nimic ca să oprești ungerea lui Savonea ca președinte al ÎCCJ. Le-ai numit procurorii șefi și adjuncți cât ai zice pește”, mai scrie Orban.

Citește și: Zi de foc pentru Guvernul Veștea. Votul pentru învestirea Guvernului, amânat pentru ora 21.30 / PNL a venit cu o solicitare specială

Liderul Forța Dreptei îi reproșează lui Nicușor Dan că a păstrat aceiași oameni în fruntea serviciilor, deși era evident ‘pentru orice om cu minim bun simț’ că schimbarea lor este ‘vitală’ pentru reformă.

‘Ai tăcut complice la toate mizeriile care s-au întâmplat de când ești președinte. Ai ‘șobolănit’ pe ascuns cu PSD ca să dărâmi guvernul Bolojan și vrei acum să fie învestit un guvern bazat pe voturile pesediștilor, șoșocarilor, georgiștilor și auriștilor’, mai scrie Orban.