Andreea Bănică a făcut anunțul după 18 ani de căsnicie: „Timpul m-a învățat că iubirea adevărată nu stă în promisiuni mari”

Andreea Bănică a făcut anunțul despre mariajul ei cu Lucian Mitrea, marcând împlinirea a 18 ani de la nuntă. Cântăreața a fost mereu deschisă cu fanii ei, abordând deschis atât reușitele, cât și provocările din viața de cuplu.
Anca Toma
22 iun. 2026, 11:51
Andreea Bănică a făcut anunțul după 18 ani de căsnicie:
Andreea Bănică a făcut anunțul

Andreea Bănică se declară o femeie împlinită pe toate planurile. Are o carieră muzicală de succes, dar și o viață de familie frumoasă alături de soțul ei și de cei doi copii, Sofia și Noah.

Artista și Lucian Mitrea trăiesc o poveste de dragoste ce durează din adolescență. Cei doi s-au cunoscut pe băncile liceului și au făcut pasul cel mare în iunie 2008, celebrându-și căsătoria printr-un eveniment cu 220 de invitați.

Citește și: Andreea Bănică locuiește într-o casă de vis. A investit milioane în ea, dar vila se învârte după soare. ”A fost o muncă… nu grea, ne-a rupt!”

Andreea Bănică și Lucian Mitrea au împlinit 18 ani de căsătorie

Sunt iubiri care încep cu fluturi… și iubiri care, după ani, încă se simt ca acasă. Nu știu ce e mai emoționant astăzi: faptul că e ziua în care m-am născut… sau faptul că, tot astăzi, acum 18 ani, mi-am unit viața cu omul pe care îl iubesc.

Pozele astea sunt ani. Ani din noi. Ani în care ne-am schimbat, am crescut, am obosit, am râs, ne-am ridicat, ne-am ținut unul pe altul, am construit o familie, o viață, o poveste adevărată. Nu una perfectă. Una reală. Și, poate, tocmai de asta, atât de frumoasă.

Cred că iubirile care rezistă nu sunt cele care nu trec prin nimic. Sunt cele care trec prin multe și, cu toate astea, aleg să rămână. Să nu se piardă. Să nu uite de unde au plecat. Să se privească și după ani cu aceeași recunoștință, chiar dacă viața a pus peste ele responsabilități, copii, griji, oboseală, încercări și tot ce vine odată cu timpul.

Soțule, îți mulțumesc pentru acești 18 ani. Pentru că ai fost acolo în toate versiunile mele. Pentru că m-ai iubit și când mi-a fost ușor, și când nu mi-a fost. Pentru că, dincolo de iubire, de la 16 ani am rămas prieteni, parteneri, familie, acasă.

Și, dacă m-a învățat ceva timpul, e că iubirea adevărată nu stă în promisiuni mari, ci în alegerea de a rămâne aproape, an după an, chiar și atunci când viața nu arată mereu ca în poze.

La mulți ani mie. La mulți ani nouă. Și la mulți ani tuturor iubirilor care nu doar încep frumos…, ci rezistă frumos. Te iubesc infinit”, a scris Andreea Bănică pe rețelele sociale.