Florin Prunea s-a întâlnit cu Dan Petrescu. ”Am început să plâng. Știți ce făcea la masă?”

Florin Prunea a vorbit despre întâlnirea pe care a avut-o recent cu Dan Petrescu, aflat într-o perioadă dificilă după problemele grave de sănătate cu care s-a confruntat în ultima perioadă.
Marius Gherghe
22 iun. 2026, 20:56
Florin Prunea s-a întâlnit cu Dan Petrescu. ”Am început să plâng. Știți ce făcea la masă?”
Dan Petrescu

Dan Petrescu s-a retras din activitate în august 2025, după ce a fost diagnosticat cu cancer. De atunci, a urmat un tratament complex și a ales să se concentreze pe recuperare. Potrivit lui Florin Prunea, starea sa de sănătate este acum mult îmbunătățită.

Fostul portar al echipei naționale a dezvăluit că s-a întâlnit cu Dan Petrescu la o terasă din Mamaia și că momentul a fost unul extrem de emoționant.

”M-am întâlnit cu cineva, nu cred că se supără pe mine dacă spun. Nici nu-ți trece prin cap cu cine m-am întâlnit. Ca să-ți dau un indiciu, mi-au dat lacrimile. L-am luat în brațe, jur că mi-au dat lacrimile. Emoție multă. Așa de bine mi-a părut că l-am văzut, că nu l-am văzut de mult. (n.r. Gata, știu, cu Dan Petrescu te-ai văzut!) Da! Băi, eram cu spatele, eram la cârciumă și îmi spune prietenul cu care eram eu: băi, vezi că vine Petrescu! Băi, și când mă întorc, era chiar în stânga, lângă masa mea. Când m-am întors și l-am văzut, i-am sărit în brațe, pe cuvântul meu de onoare. Am început să plâng, fratelo! Arată bine, bine”, a săus Florin Prunea în cadrul emisiunii iAMsport LIVE.

Citeşte şi: Gigi Becali a câştigat un proces de 50 de milioane de euro. „Îi mulțumesc judecătorului că s-au lungit”

Acesta a mărturisit că a fost impresionat nu doar de aspectul fizic al fostului fundaș al Generației de Aur, ci și de faptul că pasiunea sa pentru fotbal a rămas la fel de puternică, în ciuda problemelor de sănătate prin care a trecut.

”Știți, mă, ce-a făcut? Am stat puțin de vorbă cu el și după aia s-a dus la masă. Ghici ce făcea el la masă? A deschis ditamai tableta și se uita la fotbal. Și-i zic: băi, dar tu ești sănătos la cap? Păi, ce vrei să fac? Cred că cu fiică-sa era și cu încă doi prieteni. Este bine fizic, foarte bine. Mi-a zis că pleacă pe-afară, că mai are puțin din tratament. Așa m-am emoționat, mi-au dat lacrimile”, a mai povestit Florin Prunea.

Citeşte şi: Transfer-bombă în Liga I: Denis Drăguș, acord cu FCSB. „Gigi Becali îi dă un milion de euro pe an”