Profesorii și ceilalți angajați din sistemul de educație ar putea beneficia de mai puține zile de concediu, potrivit unui proiect de lege pus în consultare publică de Ministerul Muncii și Protecției Sociale. Propunerea vizează schimbarea modului de calcul al concediilor, care nu ar mai fi stabilite în zile calendaristice, ci în zile lucrătoare.
Dacă proiectul va fi adoptat în forma actuală, unele categorii de salariați din educație ar putea pierde până la aproape două săptămâni de concediu anual.
Potrivit calculelor prezentate odată cu proiectul, cele mai mari schimbări îi vizează pe profesorii din învățământul preuniversitar și universitar.
Cadre didactice din școli, gimnazii, licee, colegii și universități
Cadre didactice din instituții preșcolare
Cadre didactice din instituții extrașcolare și școli sportive
Personal didactic auxiliar și personal administrativ din educație și cercetare
Citește și: Noi reguli în învățământ din septembrie. Ce schimbări îi așteaptă pe elevi în anul școlar 2026-2027
Schimbările sunt prevăzute într-un proiect aflat în etapa consultărilor publice. Pentru a intra în vigoare, acesta trebuie să fie aprobat, adoptat și publicat în Monitorul Oficial.